Chlapecký sbor při kostele svatého Tomáše v Lipsku slaví 800. výročí

S letopočtem 1212 je v povědomí lidí asi nejvíce spojena Zlatá bula sicilská. V tomto roce se však stalo mnohem více – například v Lipsku při kostele svatého Tomáše vznikl chlapecký pěvecký sbor, který existuje dodnes a letos si připomíná 800 let své existence.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lipská radnice

Lipská radnice | Foto: Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Gunnar Richter

Tehdy byl svatotomášský kostel ještě katolický, evangelickým se stal až po roce 1543, kdy v něm začal kázat Martin Luther.

„To dokládá, jak je sbor stabilní a odolal i změnám, které na okolní společnost působily brutálně,“ upozorňuje na bouřlivé období reformace odborník na Německo Jaroslav Šonka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O historii i současnosti svatotomášského chlapeckého sboru hovořil ve Světě o deváté odborník na Německo Jaroslav Šonka

Poté také došlo k převodu majetku z klášterního na městský. Nejslavnější svatotomášský kantor – tedy učitel hudby, sbormistr a autor repertoáru – Johann Sebastian Bach byl tedy v letech svého působení 1723–1750 městským zaměstnancem.

Dnes sbor funguje po linii státní i církevní. „Zákonem je to nevládní organizace, ale stará se o něj město a má i církevní vztah. Například církevní linie zachránila sbor za nacistů, kdy byl kolektivně ‚vstoupen‘ do Hitlerjugend. Tehdejší kantor tím, že se soustředil na církevní hudbu, zachránil ty děti před tím, aby se musely příliš angažovat v systému,“ vysvětluje Šonka.

V roce 1212 sbor tvořilo 24 zpěváčků. „Museli si na sebe vydělávat, tedy zpívat i jinde. Byl to takový kariérní stupínek pro chudinu, i když tam posílali své děti i někteří bohatí lipští měšťané. Dnes je to zařízení, které se o děti stará velmi komplexně. Vybírá si mladé elity, stará se o jejich školní prospěch,“ porovnává Šonka.

Publikace k 800. výročí chlapeckého pěveckého Tomášského sboru v Lipsku | Foto: Thomaskirche Leipzig

Svatotomášský sbor má asi 90 členů, kteří bydlí podle tradic v internátu a studují gymnázium patřící ke kostelu. V internátu dostávají intenzivní hudební vzdělání od špičkových hudebních pedagogů. Nejmladším studentům je 9 až 10 let, v internátu mají částečnou samosprávu – základní jednotkou je pokoj obývaný chlapci různého stáří, za mladší žáky odpovídají prefekti.

Těžiště repertoáru leží v díle Johanna Sebastiana Bacha, sbor má obsáhlou diskografii.

Helena Berková, Naďa Bělovská, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme