Chlumem u Třeboně zní stovka loveckých rohů

V Chlumu u Třeboně pokračuje šňůra koncertů mysliveckých trubačů. Více jak stovka trubačů ukáže své umění a navodí atmosféru honů, jako jsme mohli vidět a slyšet už včera večer na třeboňském náměstí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vernisáž výstavy mysliveckých kreseb Oldřicha Tripese

Vernisáž výstavy mysliveckých kreseb Oldřicha Tripese | Foto: Tomáš Kollarczyk

V Chlumu u Třeboně se právě koná Letní kurz mysliveckého troubení.

„Jsou to lidé, kteří ve svém volném čase a pro zábavu hrají na myslivecké nástroje. Jinak jsou to lidé, kteří mají různá povolání, a tohle je jenom jejich koníček,“ komentuje Alžběta Havlíčková, kdo jsou tito trubači.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mária Pfeiferová přináší reportáž z Letního kurzu mysliveckého troubení

Většina skladeb, které hrají, složil buď Antonín Dyk, který žil a pro myslivce tvořil ve 20. století, nebo Petr Vacek, jeden z lektorů kurzu.

Nejčastějším druhem skladby jsou fanfáry, používané na honech. Další skladby, které se trubači na kurzu učí, jsou také slavnostnějšího charakteru.

Trubači hrají na lovecké rohy ‚lesnice‘ a na menší rohy ‚borlice‘. Jedná se o zjednodušené nástroje klasického lesního rohu a trubky.

K honům patří i zpěv. Nejčastěji lze slyšet skladby s názvem ‚vítání‘, které bývají zpívány na začátek honu.

V Chlumu u Třeboně se sešlo a najednou hraje více než 110 trubačů.

„Není to obvyklé. Uskutečňuje se to právě na tomto letním kurzu. Dále je to možné vidět na soutěžích nebo na listopadovém koncertu mysliveckých trubačů v Rudolfinu,“ ilustruje výjimečnost situace Alžběta Havlíčková.

Mária Pfeiferová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme