Čína má seznam zakázaných písní. Vévodí mu zpěvačka Lady Gaga

Čína zakázala hrát i prodávat přes 100 písní. Podle ministerstva kultury jsou prý pro národ škodlivé. Hudba je kulturně nedokonalá, texty jsou plné vulgarismů nebo nabádají k násilnostem. Mezi nepovolenými hity jsou skladby popových hvězd jako je skupina Back Street Boys a zpěvačky Beyonce či Lady Gaga.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Během manifestace za práva homosexuálů vystoupila v římě i popová diva Lady Gaga | Zdroj: Reuters

Jedna z nejpopulárnějších popových hvězd současnosti Lady Gaga je v Číně na seznamu zakázaných zpěváků a skupin. Peking si totiž myslí, že by její hudba mohla narušit kulturní bezpečnost národa. Hudební servery proto musí všechny zakázané písně stáhnout do poloviny září nebo budou obžalovány.

Na takzvaný černý seznam čínského ministerstva kultury se dostala kromě Lady Gaga i Beyonce nebo skupina Back Street boys. Toto hudební uskupení s dvanáct let starým hitem ‚I want it that way‘ se znelíbila čínským úřadům letos.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek Kateřiny Procházkové

Evropany už skoro zapomenutá skupina v nejlidnatější zemi světa pravidelně pořádá koncertní šňůry, na kterých se tento škodlivý hit několik let hrál. Zlom nastal ale tento rok, kdy už píseň nechtějí čínští úředníci.

Další písně, které neprošly kontrolou jsou například ‚Last Friday Night‘ od Kate Perry nebo hit Beyonce ‚Run the world‘. Čínské úředníky ale pohoršila i Britney Spears s hitem ‚Burning up‘.

Z počátku roku pak odepsaly úředníci skladby Eminem, Christiny Aguilery nebo Kylie Minogue. Letos v dubnu dokonce ministerstvo čtrnáct distributorů potrestalo za to, že alba těchto skupin nelegálně propagovaly na svých internetových stránkách.

Většina zakázaných songů je ale od hongkongských a taiwanských popových hvězd. Žebříček s nejvyšším počtem nepovolených písní vede pak už zmiňovaná Lady Gaga s šesti písněmi.

Čínské ministerstvo, ale nekontroluje pouze distribuci cedéček, svou pozornost úředníci zaměřují i na koncerty. Každý interpret koncertující v Zemi středu musí dopředu ministerstvo kultury informovat o tom, jaké písně plánuje hrát. Přídavky nebo změna program je zakázaná.

Sílu čínských úřadů pocítili na vlastní kůži už skupiny jako Roling Stones, kterým v roce 2006 několikrát nepovolily v Číně zahrát hity jako ‚Let's Spend the Night Together a ‚Honky Tonk Women‘.

Na to proč právě tyto hity zařadilo ministerstvo na seznam zakázaných, pak nikdo z úředníků neuměl odpovědět.

Kateřina Procházková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme