Creepy Teepee 2010: Novost nad obsah?

Zadejte si do vyhledávače jméno kapely, čárka, název desky, čárka a k tomu třeba mediafire. Během pár vteřin můžete mít staženou prakticky jakoukoli nahrávku. Podobně lehce můžete být jejím autorem. Vypiplejte si image latentního gaye nebo rozevláté indie divoženky, pořiďte si nějaký synťák a třeba Kaoss Pad a horlivě obesílejte blogy. Na Last.fm dejte ke svému tracku třeba popisek cold wave. Šance, že se stanete na čas hvězdičkou mezi hudebně-bloggerskou komunitou, je poměrně veliká.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chris Garneau (Creepy Teepee 2010) | Foto: Stanislav Soukup

Je skvělé, že dneska může tvořit každý, stejně jako je každý tak trochu hudebním nebo filmovým kritikem, fotografem a tak trochu umělcem. Internet otevřel nevídané možnosti. Jenže stojíme před zásadní otázkou: Jak oddělit těch několik málo zrn z moře plev?

Přehrát

00:00 / 00:00

Creepy Teepee 2010: Novost nad obsah?

KOMPLETNÍ FOTOGALERIE Z JEDNOTLIVÝCH DNŮ: čtvrtek, pátek, sobota, neděle

Creepy Teepee je famózní počin. První letní festival, který mohou obdivovat i fanoušci ze zahraničí. Jeho nekompromisní dramaturgie se ovšem letos dotkla svých limitů. Zaměření na nové kapely s jednou nebo dvěma deskami na kontě s sebou nese rizika, která se v mnoha případech letošního Creepy Teepee naplnila. Na pódiu nádvoří Jezuitské koleje jsme letos viděli čerstvou, převážně americkou plejádu kapel nebo sólistů, kteří jsou k publiku co možná nejblíž. Stejný věk, stejné zájmy, podobné starosti. Zároveň vědí, že mladí lidé dneska nestíhají veškerý příval nové hudby konzumovat, natož se zabývat obsahem díla do hloubky. Zůstávají tedy většinou na povrchu, který si také mnozí vystupující v Kutné Hoře řádně naleštili.

z festivalu Creepy Teepee | Foto: Stanislav Soukup

Vivian Girls, Former Ghosts nebo Pictureplane tak v plné nahotě ukázali svoji největší slabinu: za stylovou a do určité míry zábavnou pózou už toho příliš, co by stálo za řeč, nezbývá. Každý dobrý performer musí být dobrým hercem. A to třeba takový Freddy Ruppert určitě je. Ovšem plytkou předlohu nezachrání přemrštěná gesta ani pláč. Podobně jako Cold Cave na Primaveře se mi Former Ghosts na Creepy Teepee jevil jako bonbon zabalený v dobovém obalu, ale bez chuti. Odtučněná antiseptická hra na emoce. Exaltované pózy ke strhnutí publika naopak nepotřebují Moon Duo. Partnerská kapela Ripleyho Johnsona z Wooden Shjips v kontextu s indie popaři vyvstala v první den festivalu jako nečekaná hra na pravdu. Psychedelická jízda Moon Dua dala tak nějak samozřejmě lekci trendařům svou hypnotickou kvalitou a opravdovostí.

Čtvrtek také nabídl velmi osvěžující vystoupení Rainbow Arabia, kteří by, pokud bychom použili přísnější kvalitativní síto na zhruba třicet vystupujících, určitě bez potíží obstáli mezi pěti nejnosnějšími kapelami. Stejně tak Male Bonding, jejichž garážový indie punk není ničím novým pod sluncem, ale alespoň jim ho lze bez problémů věřit. Hned pět lidí nezávisle na sobě mi řeklo, že Chris Garneau zněl jako coverband Cat Power. Citlivý kluk. Až z něj začalo po třech dnech nehorázného dusna pršet. Novost a velký potenciál do budoucna dokázali jako jeden z mála nabídnou klučíci Toro Y Moi. These Are Powers zase od předloňské pražské zastávky konvertovali k taneční hudbě, možná příliš ve stopách Yeah Yeah Yeahs, ale stále se dá mluvit o svébytné kapele. Spolu s Moon Duo pro mě bylo propršené a příliš krátké vystoupení These Are Powers vrcholem festivalu.

z festivalu Creepy Teepee (Moon Duo)   | Foto: Stanislav Soukup

Galerie Středočeského kraje nám už podruhé umožnila zažít hudební přehlídku, která se vymyká všem zažitým představám. Nekompromisní výběr vystupujících pod dramaturgií A.M. 180 Collective ale také vyžaduje přísné hodnocení. Ve srovnání s ostatními českými festivaly bylo ale Creepy Teepee svým étosem znovu bezkonkurenční, byť bez větších hvězd alternativní hudby, které zdobily loňský, nultý ročník. Jen ať už prosím odpadne trend retro synťákových zvuků a ve stoje bubnujících týpků á la Health. Abych parafrázoval Rolling Stones: „It´s only Indie Pop, but I don´t like it.“

Tomáš Turek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme