Čtyři minuty ticha. Skladba, která převálcuje hvězdičky v hitparádě

Skupina britských zpěváků, kterou už rozčilují talentové soutěže pro amatéry, se rozhodla ve vánoční hitparádě „převálcovat“ letošního vítěze soutěže X factor překvapivým způsobem – čtyřmi a půl minutami ticha. Tak dlouho totiž trvá skladba Johna Cage pro hudebníky, kteří po celou dobu pouze nečinně třímají své nástroje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peter Doherty | Foto: Press kit

Nová verze tohoto díla je nahraná pod vedením Paula Epwortha, letos nejlepšího hudebního producenta v Británii. „Muzikanti zasednou na svá místa a sedí, nic nedělají,“ vysvětluje průběh skladby hudební redaktor Rádia Wave Pavel Zelinka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hudební redaktor Jan Zelinka z Radia Wave o britské tiché skladbě

„Před čtyřmi lety vysílala BBC tuto skladbu jako vánoční speciál. Všechny přístroje v BBC začaly křičet, protože se objevilo takzvané mrtvé ticho a technici měli problém udržet vysílání až do konce skladby,“ pokračuje.

Nahrávky se zúčastnilo velké množství anglických muzikantů, například Pete Doherty, Billy Bragg, kapely Kooks, Orbital nebo Unkle.

„V loňském roce se posluchači tradici, že přední žebříčky hitparád v prosinci ovládají výherci X-factoru, vzepřeli a na první místo vytlačili dvacet let starou skladbu Rage Against the Machine. Tento rok by to neměl být ostrý rock, ale ticho,“ říká publicista. Podle něj má letos tichá skladba s příznačným názvem Cage Against the Machine velkou šanci na úspěch.

Jak dodává, v hudebních soutěžích jde především o peníze, tedy prodej nejlepších časů před pořadem, během něj a po něm a až pak lze najít jen tu a tam talenty, které mají možnost prosadit se déle než jeden rok.

Veronika Sedláčková, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme