Další elektro-swingový nájezd Parov Stelara

Po beznadějně vyprodaném koncertu se vrací zpět do Prahy Parov Stelar Band. Elektro-jazzový mág Parov Stelar vystoupí 10. listopadu v Lucerna Music Baru v doprovodu své kapely. Kromě největších hitů z řadových desek se fanoušci mohou těšit i na ukázky z nového EP Phantom. O úspěšné kariéře rakouského producenta vám v následujícím profilu poví hudební redaktor Pavel Zelinka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parov Stelar | Foto: Press kit

Acid nebo nu jazz se po letech otrkávání dostal do středu posluchačské přízně. Mnoho z protagonistů, kteří byli bráni jako velké hvězdy a žánroví tahouni, živoří na okraji zájmu a naopak jiní, od kterých by člověk nečekal zázraky, vyprodávají koncertní sály jak na běžícím pásu. Jedním z těch, kterým se na začátku moc nevěřilo, ale dnes už o jejich úspěchu nikdo nepochybuje, je rakouský producent Parov Stelar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další elektro-swingový nájezd Parov Stelara na Prahu

Jako šikovný DJ se mladý Rakušan Marcus Füreder protloukal kluby už v polovině devadesátek. Před dekádou začal produkovat vlastní muziku. Nejdříve minimal house jako Plasma a teprve poté začal inklinovat k jazzu. S novou přezdívkou Parov Stelar založil v roce 2003 vlastní label Etage Noir Recordings a v roce 2004 se na scénu uvedl vydáním EP KissKiss. Od té doby na jeho novou nahrávku nemusíme čekat nikdy moc dlouho. Z jeho rukou prozatím vypadlo pět alb, 16 EP a šest singlů. Zpočátku svůj mix striktně taneční elektroniky s jazzem nazýval „minimal jazz house“, s postupným nárůstem živých elementů v muzice, ať už ve formě samplů, nebo nefalšovaných živých přihrávek, pak původní nálepku přepsal na „elektro swing“.

Parov Stelar Band | Foto: Press kit

Desky Seven and Storm a Shine, stejně jako početné remixy, udělaly z Parov Stelara postupně jednoho z nejúspěšnějších hudebníků svého žánru. Jeho skladby byly použity do několika soundtracků a ve více než 600 kompilacích. Po úspěších, které měl Marcus jako DJ, se rozhodl spojit s živými nástroji a poslední tři roky pravidelně vystupuje s kompletní kapelou. Tato spolupráce se potvrdila jako velmi úspěšná. Jedním z důkazů je i vyprodaný první český koncert, který Parov Stelar Band odehráli na jaře v pražském Paláci Akropolis. Na vlně popularity se pětičlenná sebranka vrací do Prahy letos ještě jednou. Pokud jste tedy o swingujících elektronicích z Rakouska nic nevěděli, nebo na vás na jaře nevybyl lístek, máte možnost reparátu.

Pavel Zelinka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme