Další elektro-swingový nájezd Parov Stelara

Po beznadějně vyprodaném koncertu se vrací zpět do Prahy Parov Stelar Band. Elektro-jazzový mág Parov Stelar vystoupí 10. listopadu v Lucerna Music Baru v doprovodu své kapely. Kromě největších hitů z řadových desek se fanoušci mohou těšit i na ukázky z nového EP Phantom. O úspěšné kariéře rakouského producenta vám v následujícím profilu poví hudební redaktor Pavel Zelinka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parov Stelar | Foto: Press kit

Acid nebo nu jazz se po letech otrkávání dostal do středu posluchačské přízně. Mnoho z protagonistů, kteří byli bráni jako velké hvězdy a žánroví tahouni, živoří na okraji zájmu a naopak jiní, od kterých by člověk nečekal zázraky, vyprodávají koncertní sály jak na běžícím pásu. Jedním z těch, kterým se na začátku moc nevěřilo, ale dnes už o jejich úspěchu nikdo nepochybuje, je rakouský producent Parov Stelar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další elektro-swingový nájezd Parov Stelara na Prahu

Jako šikovný DJ se mladý Rakušan Marcus Füreder protloukal kluby už v polovině devadesátek. Před dekádou začal produkovat vlastní muziku. Nejdříve minimal house jako Plasma a teprve poté začal inklinovat k jazzu. S novou přezdívkou Parov Stelar založil v roce 2003 vlastní label Etage Noir Recordings a v roce 2004 se na scénu uvedl vydáním EP KissKiss. Od té doby na jeho novou nahrávku nemusíme čekat nikdy moc dlouho. Z jeho rukou prozatím vypadlo pět alb, 16 EP a šest singlů. Zpočátku svůj mix striktně taneční elektroniky s jazzem nazýval „minimal jazz house“, s postupným nárůstem živých elementů v muzice, ať už ve formě samplů, nebo nefalšovaných živých přihrávek, pak původní nálepku přepsal na „elektro swing“.

Parov Stelar Band | Foto: Press kit

Desky Seven and Storm a Shine, stejně jako početné remixy, udělaly z Parov Stelara postupně jednoho z nejúspěšnějších hudebníků svého žánru. Jeho skladby byly použity do několika soundtracků a ve více než 600 kompilacích. Po úspěších, které měl Marcus jako DJ, se rozhodl spojit s živými nástroji a poslední tři roky pravidelně vystupuje s kompletní kapelou. Tato spolupráce se potvrdila jako velmi úspěšná. Jedním z důkazů je i vyprodaný první český koncert, který Parov Stelar Band odehráli na jaře v pražském Paláci Akropolis. Na vlně popularity se pětičlenná sebranka vrací do Prahy letos ještě jednou. Pokud jste tedy o swingujících elektronicích z Rakouska nic nevěděli, nebo na vás na jaře nevybyl lístek, máte možnost reparátu.

Pavel Zelinka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme