Další hudební výprava norských Mirků Dušínů

Hrát dnes v akustickém duu nikdy nebylo návodem na zaručenou popularitu. Sázka na intimní náladu a sezpívané dvojhlasy, jak od Simona a Garfunkela, se ale Kings of Convenience vyplatila. Dokonce celosvětově, což se už jen tak někomu nepodařilo. Po pěti letech přináší Kings of Convenience novou desku Declaration Of Dependence.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kings of Convenience | Foto: Press kit

NECHCETE ČÍST? POSLECHNĚTE SI CELOU RECENZI!

Přehrát

00:00 / 00:00

Další hudební výprava norských Mirků Dušínů

Koho jste měli rádi z příběhů Rychlých šípů? Rychlonožku? Červenáčka? Tleskače? Nebo dokonce Bratrstvo kočičí pracky? Ti nejmladší čtenáři určitě alespoň chvilku obdivovali Mirka Dušína, čestného vedoucího party, který si věděl ve všech plantážnických šlamastikách rady. Představovali jste si někdy, co by dělal tento vzorňák, když zestárnul? Seznámil se? Oženil? Pokud by ho opačné pohlaví zajímalo, tak by své vyvolené určitě vyhrával na kytaru (viz příběh číslo 115 s názvem "Rychlé šípy na výzkumech"). V tuto chvíli přichází na scénu norská folkpopová dvojka Erlend Rye and Eirik Glambek vulgo Kings of Convenience, kteří jsou v mých očích takovými novodobými Mirky Dušíny hudebního průmyslu.

Pět let o nich jako o duu nebylo slyšet. Erlend v Berlíně spíchnul další partu The Whitest Boy Alive, se kterou natočil dvě úspěšná rocková alba a Eirik se znovu spojil do původní studentské formace Skog (i oni dnes folkrockují jak o život, tentokrát už jako Kommode). Bylo ale jen otázkou času, kdy se nejúspěšnější projekt obou pánů objeví znovu na pořadu dne. K nahrávání nové desky Kings of Convenience nakonec došlo po čtyřech letech autorské pauzy.

Kings of Convenience - Declaration of Dependence

Sami autoři na obalu desky prozrazují, že materiál na novinku Declaration Of Dependence vznikal ponejvíce během zvukových zkoušek ve velkých, prázdných koncertních halách, a to během celé pětileté periody. Proto na albu téměř nenarazíme na elektroniku ani na další pomocné berličky typu smyčce, klávesy nebo bicí. Volný prostor jemně rezonuje ponejvíce sezpívanými dvojhlasy, které daly dvojici z Bergenu přezdívku - potomci Simona a Garfunkela. Jedinými spolupachateli třetí dlouhohrající desky jsou David Bertolini a Tobias Hett, kteří se tu a tam přidají na bezpražcovou basu a housle, stejně tak na koncertech.

Kings of Convenience | Foto: Press kit

Staré známé pořekadlo praví, že písnička je hotová, když už se z ní nedá nic vyhodit. Kings of Convenience se touto radou na třetí desce Declaration Of Dependence evidentně řídili a mohli si to dovolit. Materiálu měli přichystáno na tři dlouhohrající nosiče a tento luxus se nakonec dvojnásob vyplatil. Duo vydalo zatím nejsilnější CD, které mohu všem posluchačům vřele doporučit.

Pavel Zelinka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme