Deska týdne: Brian Eno

Udržet se více než čtyři desetiletí ve vrcholné skladatelské a producentské formě chce zcela jedinečný mix talentu, píle a smyslu pro věci budoucí. Brian Eno byl těmito hřivnami obtěžkán vrchovatě, a proto je i v jeho dvaašedesáti letech každá nahrávka přijímána s velkým očekáváním. Po pětileté pauze přichází na řadu nové album Small Craft on a Milk Sea, jehož distribuce se ujal slovutný label WARP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brian Eno .png | Foto: Press kit

Brian Peter George St. John le Baptiste de la Salle Eno - tak zní mistrovo plné jméno, které si svou košatostí nezadá s jeho diskografií. Jeho prvním klíčovým opusem byla deska Taking Tiger Mountain z roku 1974, na níž Eno redefinoval tehdejší představy o tom, jak vypadá popová písnička. Laciné melodie podložil silným rytmickým základem, do temných textů vsadil reference na špionáže nebo čínskou politickou realitu a výsledné tvary měly rafinovaně absurdní až postmoderní charakter. Eno vlastně vynalezl meta-pop: avantgardní hudbu, která využívá prvky popmusic.
Zásadních míst v dlouhé kariéře Briana Ena si všímal Aleš Stuchlý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profil Briana Ena

„Co je na tom, že Eno natočil špatné experimentální album? Vůbec nic. Problém ale je, že šestnáctka skladeb, které tvoří letošní novinku, zásadním způsobem nevybočuje z Brianovi „komorně-experimentální" řady. Pověst alba nezachrání ani pravidelný spolupracovník, kytarista Leo Abrahams, ani vynikající mladý skladatel Jon Hopkins. Především v klidných pasážích totiž Eno přináší plnými hrstmi především svůj typický rukopis: melodicky rozpitý klavír, načechrané syntetické linky a zřetelný, leč klidný pulz v rohu vytyčeného prostoru. Poroučet Small Craft On A Milk Sea do horoucích pekel by ale bylo vůči 62letému pánu nespravedlivé,“ říká v ukázce z první recenze hudební redaktor Pavel Zelinka.

Brian Eno – Small Craft on a Milk Sea | Foto: Warp Records
Přehrát

00:00 / 00:00

Recenze alba Small Craft on a Milk Sea od Briana Ena I.

Druhý hodnotitel, hudební publicista Pavel Klusák, v zásadě souhlasí: „Těžko se mi shledává účel tohohle alba: lehce komunikuje s dnešními trendy, ale je tu znát rukopis autora, který přilnul ke zvukům a technologiím z časů, které už jsou pryč. Eno toho má za sebou tolik, že už má jaksi „splněno" napořád, ale Small Craft On A Milk Sea mu asi nepomůže k pověsti nepostradatelného aktuálního tvůrce. Brian Eno otevřel cestu ne jedné scéně, ale armádám muzikantů, kteří se po něm vrhli na využívání studia a elektroniky jako skladatelských nástrojů. On sám už v čele pelotonu delší dobu není.“ Poslechněte si celou recenzi!

Přehrát

00:00 / 00:00

Recenze alba Small Craft on a Milk Sea od Briana Ena II.

Radio Wave Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme