Deska týdne: Broadcast & The Focus Group

Anglická skupina Broadcast se na hudební scéně pohybuje od roku 1995 a svou velmi nekonvenčí diskografii stylově obohacuje především o nosiče střední stopáže. Jejich album Witch Cults Of The Radio Age, které vydávají spolu s Julianem Housem aka The Focus Group, vstupuje tento týden do vysílání Radia Wave jako Deska týdne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Broadcast | Foto: Press kit

Space kolážisti Broadcast pocházejí z anglického středozápadu, z Birminghamu, ale za svůj hlavní inspirační zdroj uvádějí americké obskurní těleso The United States Of America, které podobným způsobem míchalo pop, psychedelii a primitivní elektroniku na konci 60. let. Broadcast svým prvním singlem zaujali minimalistické konceptualisty Stereolab, kteří vydali jejich první EP The Book Lovers. Poté už si je převzalo legendární vydavatelství WARP, které je ze svých spárů nevydalo do dnešního dne. Původní pětice se dnes zredukovala na dvojici zakladatelů - zpěvačku Trish Keenan a basáka Jamese Cargilla, přesto se na jejich pobláznění archaickou, mámivou elektronikou nic nezměnilo. Hudební dráhu imaginativních hudebních "sběračů" zkoumal Pavel Zelinka.

Broadcast | Foto: Press kit
Přehrát

00:00 / 00:00

Profil skupiny Broadcast

"Opus nazvaný Broadcast and the Focus Group Investigate Witch Cults of the Radio Age má v sobě značně okultní, pohanskou energii: duchařská koláž v sobě umně kloubí historicky poučenou psychedelickou estetiku se zvuky a technologiemi ryze současnými. Jako neviditelní archiváři - zručně a s nepostřehnutelnou jemností - lepí své halucinační skladby z útržků archaických mluvených nahrávek a hororových soundtracků, zvuků přírody i sborového zpěvu, do nichž se organicky vmezeřují hoboje, zvonce, anachronická elektronika i melodický britský folk. Je to zároveň jakási meta-hudba ohledávající hranice popu i formální obrysy tradičních písňových struktur. Tohle je album-výzva: přijměte jí s ušima široce otevřenýma a nebudete litovat. Stačí jen správně zaostřit." Slibuje v ukázce z první, mámivé recenzi hudební redaktor Aleš "Knír" Stuchlý.

Broadcast - Broadcast & The Focus Group Investigate Witch Cults of the Radio Age | Foto: Warp Records
Přehrát

00:00 / 00:00

Recenze alba Broadcast and the Focus Group Investigate Witch Cults of the Radio Age I.

Broadcast & The Focus Group vytvořili neuvěřitelnou koláž zvuků mixující stará i nové hudební postupy. V druhé recenzi se dozvíte, jak deska zapůsobila na hudebního publicistu a moderátora pořadu Scanner Pavla Klusáka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Recenze alba Broadcast and the Focus Group Investigate Witch Cults of the Radio Age II.

ČRo Radio Wave Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme