Deska týdne: Dva

Partnerské dvojice dominují dnešní nezávislé scéně všude po světě. Tedy až na Českou republiku, kde jejich nedostatek ale vyvažují manželé Bára a Jan Kratochvílovi, kteří si říkají Dva. Tento týden vychází Báře s Janem třetí album Hu s konceptem popu z neexistujících rádií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dva | Foto: archiv skupiny

Za Radio Wave máme radost, že je dohromady spojila práce na rozhlasovém útvaru – dramatizaci sci-fi hry podle Isaaca Asimova Bezděčné vítězství. Podobně sci-fi se jeví i raketový start, kterým indie dvojička frontálním útokem vedeným z kuchyně nejdříve srovnala do latě domácí konkurenci a posléze si vydobyla respektované postavení i v zahraničí. Po sérii prací pro film a divadlo vydali v roce 2008 album Fonók, které představilo také další specialitu kapely, umělý jazyk, v němž jsou nazpívány všechny položky desky.
Hudební dráhu jedné z mála originálních českých kapel zmapoval Pavel Zelinka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profil skupiny Dva

„Novinka Hu nepostrádá invenci ani specifický humor, přesto nedisponuje silou desky první - je sice hutná a sytá (skoro jako huspenina), ale nevybízí k žádnému velkému pátrání. Koncept třinácti skladeb ve fiktivních světových jazycích, zaslechnutých na neexistujících rozhlasových stanicích sice pěkně navazuje na předchozí motiv hudby imaginárních národů, nicméně co do zvolené poetiky jde tu trochu o opakovaný vtip. Striktně analogový způsob nahrávání, dadaistické popěvky, zručnost berlínského producenta Jayropea, zvuky z hračkářství i „dřezový" beatbox jsou zbraně, které fungují i tentokrát, jenže jsme ochuzeni o prvek překvapení,“ říká o novince invenční manželské dvojice redaktor Aleš Stuchlý. Poslechněte si celou recenzi!

Dva – Hu | Foto: Indies Scope
Přehrát

00:00 / 00:00

Recenze alba Hu od projektu Dva I.

‚Spuluspiklenec‘ a hudební publicista Pavel Klusák je o poznání méně zdrženlivý: „Už na první desce jsem se musel divit, že všechny ty vykračující si cirkusácké rytmy, ta pulsující staccata, ve kterých se elektronika proplétá s kytarou, klarinetem, banjem, saxofonem, nejsou přes míru. Na albu Hu rozhodně nezmizely, ale vine se tu víc řekněme melancholičtějších, šansonových intermezz. Trochu to vypadá, jako by ti potulní baviči, co svou hatmatilkou prozpěvují z nezávislých pódií v Pobaltí, Německu i mezi opicemi na ostrově Reunion, odkryli z klaunského života i zastavení, únavu, nostalgii.“ Poslechněte si jeho recenzi!

Dva | Foto: Archiv skupiny
Přehrát

00:00 / 00:00

Recenze alba Hu od projrktu Dva II.

Radio Wave Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme