Deska týdne: Eels

Bolest je nejlépe léčit zvýšeným pracovním zápalem. Mark Oliver Everett, který vede americkou partu Eels, se vzpamatovával z rodinného rozvratu a rozvodu ve studiu. Natočil na poměry optimistickou trilogii nosičů, kterou načal loňskou plackou Hombre Lobo a zakončuje ji právě teď albem Tomorrow Morning.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eels | Foto: oficiální stránka Eels

Pojmenovat svoji kapelu po úhoři, slizké rybě, která tráví část života ve sladkovodním a druhou část ve slaném vodním prostředí, chce pádný důvod nebo svéráznou náturu. Mark Oliver Everett je svéráz v osobním životě i v hudebním projevu. Ačkoli jsou Eels prezentováni jako skupina muzikantů, ve skutečnosti se jedná o Markův projekt s proměnlivou sestavou doprovodných muzikantů. První alba natáčí pod svou přezdívkou E, ovšem úspěch přichází až v jeho pětatřiceti letech s první deskou Eels Beautiful Freak.
Víc vám o hudební dráze melancholického solitéra řekne profil Pavla Zelinky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profil Eels

„Nové album, ostatně jako celá tvorba Eels, těží z rozkladu pozitivní energii. Tomorrow Morning tedy po v lecčems nihilistických sbírkách staví Eels do o něco radostnějšího světla. Hudbě většinou nijak neprospívá, když víme jakým osobním traumatem umělec v dané době zrovna procházel, Eels ovšem s oblibou klamou zvukem. Jako kdyby Everett hudební složku nechával v protikladu k textům, coby nevyvolaný negativ. Evidentně nalezené světlo na konci tunelu Tomorrow Morning obrací v neprospěch veselosti, kdy potencionální radost ze života podává tesknou cestou,“ říká hudební dramaturg Tomáš Turek. Poslechněte si celou recenzi hudební trilogie Eels.

Eels – Tomorrow Morning | Foto: Press kit
Přehrát

00:00 / 00:00

Recenze alba Tomorrow Morning od Eels I.

Druhý recenzent Aleš Stuchlý je k nové desce o poznání kritičtější: „Zásluhy kapely Eels netřeba připomínat; na devátém opusu ovšem úhoři působí ve svém tahu značně zemdleně. Zádrhel je v tom, že jeho hudba je tu najednou tak nekurážná až nedbalá. Ani výraznější využití elektroniky, která tu dostala víc prostoru než tradiční distorzované kytary, nezakryje kompoziční ledabylost. Na dobré kapely člověk ale bývá vždycky trochu přísnější, a to je i případ přemýšlení o Eels. Jestli se ale vousáčovi, který si rád říká jednoduše „E", příště podaří propojit pozitivní Energii s patřičnou invencí, máme se pořád nač těšit.“

Eels | Foto: Press kit
Přehrát

00:00 / 00:00

Recenze alba Tomorrow Morning od Eels II.

Radio Wave Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme