Deska týdne: Gold Panda

Vydavatelství Ghostly International má v posledním roce štěstí na autory silných elektronických desek. Tentokrát budeme pitvat debutovou desku Derwina Pandy alias Gold Pandy, který před pár týdny vydal album Lucky Shiner. Každý by na něm měl najít to svoje, od downtempa a IDM přes deep house a glitch po nejrůznější experimenty s crunkem a dubstepem. Poslechněte si, jak obstálo v našem hodnocení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gold Panda | Foto: Anneka

Hodně osobně a melancholicky laděná deska se jmenuje po Pandově babičce. Derwin tvrdí, že babička ví, jak se cítí, aniž by cokoli řekl. Inspirací mu podle jeho slov byly zážitky z turné, stěhování, rozchod s přítelkyní, rodina, přátelé, milenky, místa, na kterých nikdy nebyl. Taky nechtěl pouze vymýšlet beaty, ale usiloval o kolekci písní se strukturou. Ty pak na dva zátahy nahrál v prázdném domě svého strýce a tety v anglickém Essexu. Lucky Shiner je vlastně album, které vzniklo při venčení jejich psa, kterého dva týdny hlídal.
Víc vám o Gold Pandově tvorbě řekne profil od Roberta Candry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profil Gold Pandy

Gold Panda je ideálním představitelem současné elektronické hudby, ve stylu který by se dal pěkně popsat jako post-všechno. V jeho eklektickém soundu je slyšet abstraktní hip hop, ozvěny warpovské „inteligent dance music" či glitchového microhouse. Z davu podobných producentů ho navíc odlišuje fascinace asijskými hudebními motivy. Svoje kompozice si Gold Panda lepí z nalezených zvuků či samplů. Nervní beaty připomenou Flying Lotuse, práce se samply zase švédského producenta The Field, ze všeho nejvíce ale Gold Panda evokuje Kierana Hebdena alias Four Tet. Co ale albu chybí nejvíce je originalita. Skoro to vypadá jako kdyby Gold Panda měl jedinou ambici - natočil vlastní variace na své oblíbené desky z posledních let,“ říká o debutu třicetiletého producenta hudební publicista Karel Veselý. Poslechněte si celou recenzi!

Gold Panda – Lucky Shiner | Foto: Ghostly International
Přehrát

00:00 / 00:00

Recenze alba Lucky Shiner od Gold Pandy I.

Druhý recenzent, editor Ondřej Píša, s prvním hodnocením v zásadě souhlasí: „Celá nahrávka jako by byla komponována na míru současné poptávce spotřebitelů hudby. Částečně napodobuje podmanivý zvuk elektronického kouzelníka Kierana Hebdena, do toho Gold Panda přimíchá něco z asijských hudebních motivů a výsledkem je zvuková koláž, která se zákonitě musí zalíbit. Lucky Shiner není vysloveně špatným albem, má jen jednu zásadní nevýhodu: nic nového nepřináší. Zkušeným hudebním matadorům se dá podobná vada leckdy odpustit, ale v případě debutu bychom čekali trochu víc.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Recenze alba Lucky Shiner od Gold Pandy II.

Radio Wave Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme