Deska týdne: Kode 9 & The SpaceApe

Dubstepoví klasikové – producent Kode9 a rapper The SpaceApe – se vrací pět let po průlomovém debutu Memories Of The Future. Nová deska se jmenuje Black Sun a zastihuje dvojici ve zcela jiné pozici. Zatímco před pětiletkou přišli pánové s revolucí (která se podařila), tentokrát obhajují své výsostné postavení na scéně, která zrobustněla, ale na druhou stranu ztratila prchavou patinu pronikavé novinky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kode9 & The SpaceApe | Foto: oficiální MySpace Kode9

Producent, DJ, vlastník vlivného hudebního labelu, mentor dubstepové scény, ale i vystudovaný filosof. To všechno je rodák ze skotského Glasgow Steve Goodman, mnohem známější jako Kode9. Ve svých šestnácti (tedy na samém začátku devadesátých let) začal veřejně roztáčet vinylové placky a jak později vzpomínal, setkání s jungle a drum´n´bassem bylo pro jeho hudební dráhu zcela zásadní. Strávil nějaký čas v anglickém Warwicku, kde spolupracoval s výzkumným oddělením pro kybernetickou kulturu tamní univerzity a studoval rave kulturu, kybernetiku nebo afrofuturismus. Tam získal tento dubstepový intelektuál i doktorát z filozofie. Profil dubstepového filozofa a zakladatele labelu Hyperdub připravil Robert Candra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profil Kode9

„Beaty většiny skladeb vesměs jen líně přešlapují jako mátožné zombies. Energičtější skladby jsou bohužel v menšině. Z desky už na první poslech vystupuje Am I, tady se jim na jediném místě daří zhmotnit napětí mezi euforií industriálních beatů a apokalyptickými náladami, které dubstep vždycky tak uměl zachytit. Další podobné tracky Otherman nebo The Cure zůstanou na půl cesty . A očekávaná společná věc s Flying Lotusem? Závěrečný Kryon je nakonec je rozvička se syntezátory a efekty, za kterou by se nemusel stydět ani krautrockový onanista Klaus Schulze. Album z mé strany doprovázela velká očekávání, výsledek ale potvrzuje rozpaky, které vesměs zavládly po všech singlech Kode9 vydaných v posledních letech,“ říká nesmlouvavě první hodnotitel, hudební publicista Karel Veselý. Poslechněte si celou recenzi!

Kode 9 & The SpaceApe – Black Sun | Foto: Hyperdub
Přehrát

00:00 / 00:00

Recenze alba Black Sun od Kode9 & The SpaceApe I.

Druhý recenzent, moderátor pořadu WavetroniQ Jarda Petřík ne zcela souhlasí: „Deska Black Sun, druhá společná řadovka producenta a beatmakera Kode9 a textaře a deklamátora The SpaceApe, ve výsledku ovšem rozhodně není dokonalá, má své slabší chvilky a její výjimečnost je v něm možná potřeba hledat dobu delší, než nám v dnešním uspěchaném životě naše časové možnosti a trpělivost dovolují. Moment překvapení a jedinečnosti dlouhohrající prvotiny zřejmě nové album také nepřekoná. Přesto přese všechno mi ale něco říká, že si ho v roce 2016 pustím s daleko větší chutí, než dnes činím právě s pět let starým debutem Memories Of The Future.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Recenze alba Black Sun od Kode9 & The SpaceApe II.

Radio Wave Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme