Deska týdne: Soulsavers

Rich Machin a Ian Glover alias The Soulsavers začali svoji dráhu jako trip hopové producentské duo. Ovšem už na druhé desce přiznali, spolu s Markem Laneganem, svoji lásku k blues, soulu a vůbec tradici americké poctivé písničky. Na nové desce Broken jdou ještě dál. Více akustických nástrojů, více hostů. Jak obstojí po drobnohledem Desky týdne?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soulsavers | Foto: Press kit

Jádrem anglického producentského týmu Soulsavers (který taky můžete znát pod alternativním názvem The Soulsavers Soundsystem) jsou Rich Machin a Ian Glover. Na každém ze zatím tří alb ovšem prozíravě přibírají do party výrazné vokální osobnosti. Na debutu Tough Guys Don´t Dance z roku 2003 to byl Josh Haden (lídr kapely Spain a mimo jiné syn jazzové legendy Charlieho Hadena), od druhého, o čtyři roky mladšího alba It´s Not How Far You Fall, It´s the Way You Land je stálým spolupracovníkem Soulsavers majitel jednoho z nejcharismatičtějších hlasů současné hudební scény Mark Lanegan. Tomu na novince Broken sekunduje elitní skvadra pomocníků - Mike Patton, Bonnie "Prince" Billy, Gibby Haynes z Butthole Surfers, Jason Pierce ze Spiritualized nebo mladá australská zpěvačka s uměleckým jménem Red Ghost. Víc o hudební dráze Soulsavers najdete v profilu, který pro vás připravil Robert Candra.

Soulsavers | Foto: Press kit
Přehrát

00:00 / 00:00

Profil projektu Soulsavers

Už pohled na sestavu hostí na přebalu jasně naznačuje, že sbližování s americkou hudební tradicí pokračuje v neztenčené míře. Tam, kde minule zněl bicí automat, dnes často exhibuje živý bubeník. Syntetické plochy jsou téměř definitivně minulostí a na volné místo se propracoval čistý klavír, nejčastěji ve spojení se smyčcovým tělesem, dechy všeho druhu (ve pomalých baladách) nebo s vozbou elektrických kytar, které se nerozpakují sólovat a vazbit na jakémkoli místě v rychlejších skladbách. Polovina Soulsavers, Rich Machin, tento krok osvětluje takto: "Je to důsledek našeho prvního turné před dvěma roky, kdy se kytary dostaly poprvé do popředí a tomu tak zůstalo i při natáčení nové desky". A Pavel Zelinka v ukázce z první recenze dodává: "Valivá, pro někoho prý zlověstná atmosféra, uhrančivé vokály, soul, blues, gospel, elektronika a hora akustických instrumentů. To je v kostce nové album Soulsavers."

The Soulsavers - Broken | Foto: V2 Records
Přehrát

00:00 / 00:00

Recenze alba Broken od Soulsavers I.

Tředí řadové album Soulsavers nese název Broken. Výrazný otisk zde zanechal především hostující Mark Lanegan, který svým rukopisem přebil i další z hvězdných spolupracovníků producentského dua. Jak se to podepsalo na kvalitě desky a co si o stále bluesovějším směřování projektu myslí, to vám řekne v druhé recenzi hudební publicista Pavel Turek.

Mark Lanegan | Foto: Steve Gullick
Přehrát

00:00 / 00:00

Recenze alba Broken od Soulsavers II.

ČRo Radio Wave Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme