Deska týdne: Swans

SWANS ARE NOT DEAD, objevilo se na začátku letošního roku na MySpace profilu legendárních Swans. Hned poté začala parta okolo Michaela Giry horečně připravovat novou desku My Father Will Guide Me Up a Rope to the Sky, prý následovníka hlasitých desek, které kapela vydala na začátku své kariéry. Swans navíc přijedou zahrát v prosinci do Prahy, což je další dobrý důvod, proč se této legendě a jejich novince věnovat jako Desce týdne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Swans

Swans | Foto: Press kit

Gira opatřil svou experimentální skvadru aliasem Labutě, prý proto, že jsou to „majestátní, krásná stvoření s opravdu ohyzdnou povahou", a v roce 1982 se pustil na křižáckou výpravu po newyorských avantgardních klubech. Agresivní no-wave noise-rock a Girovy obskurní texty, spíš řvané a skandované než zpívané, v kombinaci s extrémně hlasitými a divokými živými show brzo vynesly kapele kultovní pověst. Ostatně vybuzená očekávání publika byla i jedním z důvodů, proč Gira Swans později poslal k ledu.
Robert Candra vám o hudební cestě newyorských ikon poví víc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profil Swans

„Pokud ale čekáte, že šestice, ve které narozdíl od Jarboe nechybí věrný kytarista Norman Westberg, se vrátí k protopunkovým náladám prvních dvou-tří alb, ve kterých se mísil no wave primitivismus, hlukové obsese a čistý principálův vztek, tak budete po spuštění desky My Father Will Guide Me Up A Rope To The Sky rozčarováni. Ano, úvodní No Words/No Thoughts ještě funguje jako možné houstnutí atmosféry před bouřkou, ale hned následující Reeling The Liars In, ve svém křehkém podání vzpomíná spíše než na rozvrzaně hlukové šílenství na delikátní semiakustické nálady The Angels Of Light. Následují valivý minimalismus Jim pak přichází jako ozvěna výborné desky The Great Annihilator, k níž má celková nálada novinky asi nejblíže,“ říká hudební redaktor Pavel Zelinka o barevné novince Swans, která splnila očekávání. Poslechněte si celou recenzi!

Swans – My Father Will Guide Me Up a Rope to the Sky | Foto: Press kit
Přehrát

00:00 / 00:00

Recenze alba My Father Will Guide Me Up A Rope To The Sky od Swans I.

Kapela Swans se po čtrnácti letech vrací s albem My Father Will Guide Me Up A Rope To The Sky. Jedná se o důstojné navázání na kariéru ikony, nebo další rozpačitý pokus o dostižení nedosažitelného? Jak se povedl návrat legendy, vám prozradí hudební publicista Lukáš Jiřička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Recenze alba My Father Will Guide Me Up A Rope To The Sky od Swans II.

Radio Wave Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme