Dlouhé postrockové výlety s Do Make Say Think

Chtěli jsme pro vás do denního vysílání Radia Wave nasadit něco z nového alba kanadských post rockerů Do Make Say Think, ale nešlo to. Důvodem nebyla chabá kvalita předvedeného materiálu, ale vražedné stopáže obsažených kompozic, jdoucí až na jednu výjimku před deset minut.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Make Say Think | Foto: Sandlin Gaither

Čtyři instrumentální opusy by mohly svádět k tomu, že se pětice vrhne do bohatýrských velkoorchestrálních manévrů, ale opak je pravdou. Pánové po dva roky staré načinčané řadovce You, You're a History in Rust se naopak náladou vrátili do poloviny 90. let mezi čtyři stěny zkušebny s načmáraným čtyřslovným, takřka "benediktýnským" mottem, které dalo kvintetu název, a pustili se do práce. Až na dlouholeté kamarády z Akron/Family si Do Make Say Think ponechali vše ve své režii a aby bylo jasné, že hudba je to jediné o co tu běží, ponechali jednotlivým kompozicím pouze části svého názvu a stránky, jinak s tradičně puntičkářkou péčí vypraveného obalu v recyklační tradici vydavatelství Constellation rec. zejí prázdnotou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dlouhé postrockové výlety s Do Make Say Think

Other Truths, šestá dlouhohrající deska Do Make Say Think je na první poslech "staromódním" albem. Nenajdeme na něm, dnes téměř povinný, stylově všežravý eintopf s výraznou stopou 80. let. Pětice je až příliš zanořena do silného postrockového proudu, který je na první poslech nevýrazným, čistě instrumentálním brouzdalištěm bez špetky elektroniky. S přibývajícími minutami, ale zprvu neškodný tok sílí, aby se nakonec skrz řadu zátočinek a dlouhých meandrů stal silným a soběstačným proudem, který dokáže zamotat hlavu i zkušenému námořníkovi. Jasným příkladem budiž velkokapelní vyvrcholení prostředních kompozic Make a Say. Závěrečná Think je pak rozlitím nashromážděné energie do nesčetných ramen delty, která rozevírá svou náruč blížícímu se postrockovému oceánu.

Do Make Say Think - Other Truths | Foto: Constellation Records

Do Make Say Think nepřišli s Other Truths s žádnou revoluční novinkou. Způsob, kterým poctivě uchopili tisíckrát ohmataný materiál, ale zaslouží pochvalu. A nakonec... po druhém, třetím poslechu získává zprvu nenápadná projížďka další a další pozoruhodné valéry. Tak to má s dobrými alby být.

Pavel Zelinka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme