Dobře zabalený indie Montreal

Montrealský label Constellation records má ve svém katalogu pěknou řádku výtečných, nejen post rockových, kapel. Za všechny jmenujme Godspeed You! Black Emperor nebo Do Make Say Think. Jeho politika jde opačným směrem, než na výdělek zaměřená tendence nadnárodních vydavatelství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Make Say Think | Foto: Sandlin Gaither

Nejen pro spoluobčany romské národnosti se Kanada zdá být zemí zaslíbenou. Pokud se nejeden fanoušek moderní muziky porozhlédne po územně druhé největší zemi světa, musí mu bezděčně ukápnout slina závisti. Nadšení pro Kanadu krotil v minulém roce při své první návštěvě Prahy Efrim Menuck, kanadský rezident a předák kapely A Silver Mt. Zion, který nekritické výkřiky obdivu směrem ke své domovině odrážel odpovědí: "Naše země není takovým rájem, jak se asi na první pohled z Evropy zdá. Teda kromě Montrealu."

NECHCETE ČÍST? POSLECHNĚTE SI CELÝ PROFIL!

Přehrát

00:00 / 00:00

Dobře zabalený indie Montreal

Montreal je domovem nejen Efrima Menucka, ale také desítek dalších projektů rockového až elektronického indie světa, které nemají v porovnání s okolím relevantní srovnání. Možná je to dáno svébytným francouzským fundamentem, možná největší koncentrací vysokých škol. Jisté ovšem je, že v tomto městě se toho v kulturní oblasti už delší dobu děje opravdu přehršel.

Godspeed You! Black Emperor | Foto: Eva Vermandel

Jedním svorníkem, který dobře odráží současné chvění v tomto městě, je hudební vydavatelství Constellation records, které v hudební branži funguje posledních dvanáct let. Zpočátku bylo domovem montrealské post rockové líhně okolo čtrnáctihlavého monstra Godspeed You! Black Emperor a jeho vedlejších projektů. Postupně se ale rozrostlo do univerzálního indie labelu, který v posledních letech začal vydávat i řadu spřízněných projektů mimo domácí město (Vic Chesnutt, Evangelista,...).

Už obaly desek, které zde vychází, jasně naznačují ethos vydavatelství. Digipacky z recyklovaného papíru dýchají starými dobrými časy a také novým ekologickým duchem. Constellation records bojují proti spádům současného hudebního průmyslu. Snaží se prodávat desky přímo nebo přes nezávislé distributory (u nás Day After). Krom Godspeed You! Black Emperor, o kterých jsme se už zmínili, se montrealští příkladně starají například o jejich pohrobky A Silver Mt. Zion, instrumentální indie rockery Do Make Say Think, The Clues (kteří již brzy dorazí na koncert do Prahy), svérázného písničkáře Vica Chesnutta, hardcoreové duo Lullabye Arkestra, progresrockový orchestr Land Of Kush nebo klezmer freestylery Black Ox Orkestar.

Clues | Foto: Constellation Records, Yannick Grandmont

Montrealská scéna je dlouhodobě inovativní a není důvod se obávat o její budoucnost. Stejně tak i o osud Constellation records, který zdejší nejsladší rockové plody dobře ošetří, luxusně zabalí a vypraví do světa. Těšme se tedy na jejich průběžnou sklizeň i v dalších letech.

Pavel Zelinka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme