Donaufest 2011: uzly, kořeny a výhonky současné hudby

V Kremži, proslulém městě hořčice, položeném jen necelých padesát kilometrů jižně od Znojma, vystoupí od čtvrtka 28. dubna do soboty 30. dubna a mezi 5. a 7. květnem několik desítek vysoce atraktivních jmen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donaufestival | Foto: Donaufestival

V úvodním bloku Donaufestivalu se představí zakládající člen Velvet Underground John Cale, britští indie-rockeři Wild Beasts, slavní elektroničtí producenti Diplo a Hudson Mohawke a svůj speciální set ohlásil i skladatel a houslista Owen Pallett.

Mezi hlavní lákadla prvního víkendu však bezesporu patří vystoupení popového minimalisty Jamese Blakea v místním minoritském kostele, tematický filmový projekt Music for Solaris pod vedením australsko-islandského elektronického extremisty Bena Frosta a samozřejmě psychedelická show zpěváka, DJe a jogína Gonjasufiho s doprovodným bandem.

James Blake | Foto: Atlas/A&M

O týden později naváže druhá část programu, během níž se představí např. znovuobnovená noise-rocková formace Death From Above 1979 a písničkářka Laurie Anderson s retrospektivním blokem Transitory Life. Fanoušci zpěvačky a performerky Lydie Lunch se mohou těšit na to, jak alternativní divoženka odehraje svůj sólový debut Queen of Siam z roku 1979, zatímco vyznavače orchestrálně-popového kabaretu zase obšťastní desetičlenný ansámbl The Irrepressibles. K vrcholům druhého víkendu by měly patřit koncerty newyorských kolážistů The Books, dubstepového dua Mount Kimbie či kanadského velekněze chrámové elektroniky Tima Heckera.

Lydia Lunch | Foto: Stanislav Soukup

Jakkoli je program tentokrát zaměřen především na současnou nezávislou a experimentální scénu, angažování zasloužilých legend mu dodává širší kontext. Ostatně, nikoli náhodou nese aktuální ročník podtitul Nodes, Roots & Shoots (tedy jakési uzly, kořeny a výhonky současné hudby), který odkazuje k vzájemné propojenosti jednotlivých složek umění i k pomyslným sítím, jež kolem sebe a mezi sebou splétají samotní umělci. Nechte se do tenat letošního Donaufestu chytit i vy - nebudete litovat.

Aleš Stuchlý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme