Druhé zastavení bloudivého ducha Canon Blue

Když se píše o hudbě Daniela Jamese, často se zmiňuje jeho cestování z místa na místo. Bloudivý duch před čtyřmi roky spočinul na chvíli v rodné Virginii a vznikl z toho svépomocí vyprodukovaný debut Colonies s lehkým dotykem Chrise Taylora z Grizzly Bear na pozici mixážního čaroděje. Od té doby se Daniel stal členem koncertní smečky dánských post rozervanců Efterklang a s jejich pomocí vydává i druhou deskou projektu Canon Blue, kterou nazval Rumspringa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Canon Blue | Foto: Tyler James

I když Canon Blue má svůj domov v Nashvillu, na nové desce nenajdete ani náznak country. Většinu posledních tří let totiž Daniel James strávil zuřivým koncertováním po celém světě se svými vydavateli Efterklang. A duch, který provívá dánskou mušketýrskou sebranku, silně prosákl i do drážek Rumspringa. Zatímco základem debutu byl klavír a tehdy velmi populární click'n'cut elektronika, kterou multiinstrumentalista doplnil dalšími nástroji, letošní deska už není sólovým lepením idejí, ale třeštěním s více než dvacítkou kreativních hostí.

Canon Blue – Rumspringa | Foto: Rumraket

Základ desky, která svou barevností může připomenout kreativní opulentnost Sufjana Stevense, ale také žánrovou bezbřehost Grizzly Bear nebo Dirty Projectors, vznikl v Kodani. Zde prvotní ideje podpořili spoluhráči z Efterklang a kamarádi ze Slaraffenland. Na Islandu zase přihráli smyčcové party parťáci z labelu Rumraket Amiina. Deska i přes velkokapelní mohutnost neztrácí tah na bránu. Ba naopak, James po vzoru dalších Islanďanů Benni Hemm Hemm využil přednosti bigbandových aranžmá ve prospěch rockových spádů, které písničky Canon Blue vždy měly zasuty ve svých spodnějších vrstvách.

Už v loňském roce anoncoval Rasmus Stolberg, kapelník Efterklang a šéf vydavatelství Rumraket, že label posílá k ledu. Labutí píseň v podobě výborné desky Canon Blue jenom utvrdila pověst, že Rasmus si pod svá křídla během necelé dekády fungování vydavatelství upsal jen výrazně nadprůměrné spolky. A album Rumspringa je hřebíčkem, který uzavírá rakev se zlatým lemováním.

Pavel Zelinka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme