Dubnové Brno rozezní jazz, největší hvězda dorazí v červnu

Mezinárodní festival Jazzfest Brno láká na všechny styly současného jazzu. Hlavním tahákem bude letos Američan Pat Metheny, který dorazí v červnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jazzfest Brno si zachovává tradiční a osvědčený formát dvojkoncertů, ve vybrané dny doplněných o populární noční jamsessions. Rozvolněný časový harmonogram má svůj důvod, objasňuje umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

„Ty největší hvězdy mají samozřejmě během roku svá turné, která musíme respektovat. Právě proto třeba Pat Metheny, který je největší hvězdou letošního ročníku, přijede až v červnu. Sestavili jsme program tak, že máme v měsíci dubnu kompaktní část a jednu či dvě velké hvězdy budeme dělat mimo hlavní formát festivalu.“

Na jedenáctém ročníku vystoupí například Brian Blade, Avishai Cohen či legendární americký saxofonista Bobby Watson, kterého doprovodí Libor Šmoldas Quartet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Benešová zjišťovala, kdo bude největší hvězdou letošního ročníku mezinárodního festivalu Jazzfest v Brně

„My už jsme s Bobbym jednou hráli, bylo to na festivalu v Severní Karolíně. Máme dokonce nahrávku, která vyšla jako bonusový track na naší poslední desce,“ říká Libor Šmoldas, který se těší na společné vystoupení.

„I když jsme spolu už hráli, proběhne v Brně před koncertem menší zkouška, než vystoupíme s novým repertoárem.“

Z domácích umělců se na Jazzfestu objeví třeba Milan Svoboda, David Dorůžka, Marta Töpferová nebo Jiří Stivín, který na festivalu s předstihem oslaví životní jubileum – sedmdesáté narozeniny.

Dvanáctého dubna přijede do Brna česko-slovenská formace Matěj Benko Quintet. „Hrajeme vlastní hudbu, všechno jsou to moje skladby. Zahrajeme něco z desky Time Against Us, která vyšla před dvěma lety. A představíme i nové skladby, které připravujeme na novou desku.“

Pořadatelé Jazzfestu se mohou na jedenáctém ročníku pochlubit výjimečnou koncentrací hvězdných jmen ze zahraničí i z domácí scény. Festival dlouhodobě mapuje rozmanitost současného jazzu a dává prostor jeho nejrůznějším stylovým tvářím.

Jitka Benešová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme