Kanada 2:0 Česko

Dvě ceny Grammy, jedno z nejlepších alb všech dob, ale také problémy s drogami. To byl George Michael

Ve Velké Británii v neděli zemřel zpěvák, skladatel a hudební producent George Michael. Bylo mu 53 let. Za svůj život prodal přes 100 milionů alb a získal dvě ceny Grammy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Michaela na koncertním turné ve Vídni v roce 2012 | Zdroj: Reuters

Wake Me Up Before You Go-Go, Last Christmas nebo Club Tropicana to jsou hity, kterými se v 80. letech proslavil britský zpěvák s kyperkými kořeny známý pod uměleckým jménem George Michael.

Narodil se v Londýně roku 1963 jako Georgios Kyriacos Panayiotou. Zájem o hudbu se v něm probudil v osmi letech, řekl v roce 2007 v rozhovoru pro BBc. Do té doby se prý zajímal hlavně o brouky. Pak ale ve škole upadl na schodech a rozrazil si hlavu o topení. O pár dní později přišel domů s houslemi, na hmyz prý zapomněl a začala jeho celoživotní fascinace hudbou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká byla kariéra George Michaela si můžete poslechnout v reportáži Štěpána Sedláčka.

Vystupoval jako DJ. Spolu se spolužákem Andrewem Ridgeleym hrál ve ska kapele The Executive. V roce 1981 pak založili kapelu Wham! George na tu dobu vzpomínal jako na hotový sen, kdy tvořil hudbu se svým nejlepším kamarádem a mohl dávat velký prostor své fantazii.

Za pět let své existence se kapela těžící z nastupujícího žánru videoklipů celosvětově proslavila a prodala přes 25 milionů nahrávek, než se v roce 1986 rozpadla a George Michael zahájil sólovou kariéru.

Trpěl řadou zdravotních problémů

O rok později vydal své první sólové album Faith, jehož součástí je i píseň One More Try. V roce 2012 časopis Roling Stone album zařadil mezi 500 nejlepších na 472. příčce. Za svou kariéru dostal dvě ceny Grammy. Své poslední album s názvem Symfonica vydal v roce 2014.

George Michaela ale neproslavily jen hudební úspěchy. Hodně se psalo o jeho problémech s drogami. Kvůli řízení pod vlivem drog ho dokonce soud poslal za mříže. V roce 1998 ho zatkla policie na veřejných toaletách v Los Angeles. Tehdy se Michael přiznal ke své homosexuální orientaci.

Tragický rok pro svět hudby. Opustili nás Bowie, Prince, Cohen nebo Michael

Číst článek

V poslední době měl také řadu zdravotních problémů. V roce 2011 musel přerušit turné kvůli vážnému zápalu plic a podstoupil tracheotomii. V nemocnici pak skončil ještě několikrát. V roce 2013 například poté, co vypadl z jedoucího auta.

V poslední době George Michael pracoval na dokumentárním filmu s názvem Freedom, jehož premiéra byla plánovaná na příští rok.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme