Emiliana Torrini poprvé v Praze

Po otci zdědila italskou výbušnost a po matce islandskou melancholii, když začne všechny tyto aspekty promíchávat vznikne intimní zpověď v rozverné formě, koheze relativně protichůdných prvků a přitom v přístupné interpretaci. Výstřední zpěvačka křehkého folku na vlně popovějšího designu, Emiliana Torrini, bude poprvé k slyšení i na české půdě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emiliana Torrini | Foto: Jon Bergman

Emiliana se na hudební scéně pohybuje už patnáct let, ovšem raketový výstřel mezi její úspěšnější kolegyně nastal teprve na konci 90. let s filmem Pán Prstenů - Dvě věže, když nazpívala poetickou Glumovu píseň do závěrečných titulků. Dnes je ve svých dvaatřiceti letech už automaticky zařazována mezi nejzajímavější zpěvačky Evropy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Erupcí proti depresi, Emiliana Torrini v Praze

Hlas Emiliany Torrini balancuje na pomezí nevinné naivity, nadpozemské křehkosti, ale paradoxně také úderného temperamentu. Což bylo možná důvodem vítězství v pěvecké soutěži talentů v roce 1994, které jí vyneslo debut Spoon a dočasnou spolupráci se skupinou GusGus. Na konci 90. let se rozhodla opustit svůj rodný Island a přemístit se do mekky evropské hudby, do Londýna, kde se jí podařilo vydat své první, anglicky zpívané album Love in the Time of Science a vtěsnat se tak do hledáčku důležitých lidí ze showbyznysu. Přestože se Emiliana většinou soustředí na tvorbu svých průzračně folkových melodií, autorsky se podílela například i na hitu Slow Kylie Minogue, který byl v roce 2003 nominován na cenu Grammy, a díky kterému se seznámila s britským producentem Danem Careym. S tím pak v roce 2005 natočila Fisherman's Woman, minimalistické album a zároveň vstupenku do světa obdivovaných hudebníků, jak ze strany posluchačů a muzikantů, tak i kritiků.
Loni vydané album Me and Armini se částečně odklání od komornější interpretace, pro Emilianu do té doby typickou, směrem k popověji elektronickým aranžím.

Emiliana Torrini | Foto: Press kit

Emiliana Torrini se kromě své tříčlenné kapely neobjeví na pražském pódiu sama. Dalším hostem islandského večírku bude mladá country-folková písničkářka Lay Low z Rejkjavíku a za české barvy se představí Václav Havelka alias selFbrush, kterého můžete znát z éteru Radia Wave z kapely Please the Trees. To vše na jednom místě a v jeden čas, ve čtvrtek 28. ledna v Paláci Akropolis.

Veronika Vlachová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme