Eponymní novinka Interpol: sám sobě policajtem

První dvě alba temných newyorských indie-rockerů Interpol jsou dodnes zjevením: uhrančivé mollové melodie a staccatové rytmy, epické refrény, suverénní zacházení se stavbou písně; kaskády emotivních rifů, bicí jak ze vzdálené nepřátelské planety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Interpol | Foto: Press kit

Navíc mesmerizující bariton Paula Bankse a schopnost vtisknout každé skladbě jinou náladu i barvu a přitom působit naprosto konzistentně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Eponymní novinka Interpol: sám sobě policajtem

Především na debutu Turn on the Bright Lights najdeme pochmurnou, tíživou až klaustrofobickou hudbu, která je zároveň povznášející. Zřetelné odkazy k tvorbě Joy Division, Sonic Youth nebo R.E.M. kapela vyvážila dokonalou syntézou punk-rockového nápřahu, shoegazových stěn, repetitivního minimalu a psychedelie; následující deska Antics pak zamířila spíš k hymnickému pojetí rocku typickému pro 80. léta.

Na třetí desce Our Love To Admire, vydané už u vydavatelského gigantu Capitol, ale zaklínadla přestala fungovat: nic podstatného nechybí a přece tu místo prudkých emocí vládne nanicovatost. Pokus o mohutnější, grandióznější sound vyústil v nudnou, mělkou a méně originální variaci na staré téma.

Interpol - Interpol | Foto: Cooperative Music

Nové eponymní album ponurých amerických řezbářů bohužel tone v podobném marastu. Jde o desku kapely, která se pouze urputně rozpomíná na to, čím byla. Interpol tady ještě nejsou karikaturou sebe sama, ale znějí unaveně, bez energie - jejich zápal je jen předstíraný. Problém nepředstavuje fakt, že jde o dosud nejpomalejší kolekci skladeb; dojem z nahrávky kazí hlavně všudypřítomná rutina.

Chybí tu nenucenost, která by dodala písničkám potřebnou šťávu: místo toho se deska hlavně v druhé polovině zoufale táhne. Obratnost a profesionalita jednoduše nestačí, když na albu nejsou víc jak dvě skutečně silné písně (Summer Well a singl Lights). Jak příznačné pro opus, jehož hlavním tématem je deziluze.

Interpol | Foto: Press kit

Paul Banks a spol. jako by si chvílemi neuvědomovali, že svou úzkoprofilovou poetiku už beze zbytku vytěžili a teď už si jen opatrně hlídají svůj standard. Interpol, kdysi geniální kapela, která byla vždycky na stopě něčemu velkému, je teď už jen sama sobě policajtem.

Aleš Stuchlý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme