Eurovision Song Contest vyhrál švédský zpěvák Zelmerlöw

V mezinárodní hudební soutěži Eurovision Song Contest zvítězil s písní Heroes švédský zpěvák a televizní moderátor Mans Zelmerlöw. Letošní finále mohlo podle odhadů sledovat až 200 milionů lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurovision Song Contest vyhrál švédský zpěvák Zelmerlöw

Eurovision Song Contest vyhrál švédský zpěvák Zelmerlöw | Zdroj: Reuters

Ziskem prvního místa Zelmerlöw navázal na dosavadní úspěchy Švédska. To má v soutěži Eurovision Song Contest celkem šest vítězů. Mezi ně patří třeba i skupina ABBA.

O vítězství sváděl Zelmerlöw souboj s ruskou zpěvačkou Polinou Gagarinovou, která nakonec skončila druhá, a italským pop operním triem Il Volo.

Podle pořadatelů bylo finále dosud nejdelší v historii soutěže. Vítěz byl vyhlášen téměř hodinu po půlnoci.

Show s heslem „stavíme mosty" se konala ve vyprodané Vídeňské městské hale s kapacitou 16 tisíc diváků.

Vídeň si pořádání finále vysloužila tím, že loni soutěž vyhrál rakouský travesti zpěvák Thomas Neuwirth, který vystupuje pod uměleckým jménem Conchita Wurst. Díky úspěchu Manse Zelmerlöwa tak bude přístí ročník hostit Švédsko.

Česká republika svého zástupce ve finále neměla. Ve čtvrtečním semifinále soutěže neuspěli Marta Jandová a Václav Noid Bárta s duetem Hope Never Dies.

Česko v minulosti bez většího úspěchu reprezentovaly skupiny Kabát, Gipsy.cz nebo zpěvačka Tereza Kerndlová.

Soutěž Eurovision Song Contest se koná každý rok a patří k nejsledovanějším televizním přehlídkám populární hudby v Evropě. Letos se jí účastnilo 40 států.

V roce 1974 v soutěži uspěla tehdy nepříliš známá ABBA s hitem Waterloo. Mezi vítěze patří také Cliff Richard nebo Céline Dionová. V roce 1968 se jí zúčastnil také Karel Gott, ale jako reprezentant Rakouska.

Eurovize (Eurovision song contest) | Foto: Český rozhlas

ČTK, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme