Festival United Islands skončil, na rekordní ploše nabídl přes 150 koncertů

Letošní ročník festivalu United Islands of Prague, to bylo více než 150 koncertů, sedm venkovních podií, desítky klubů a hudebníci ze 17 zemí světa. Program festivalu začal už ve čtvrtek klubovou nocí a skončil v neděli nad ránem. Kapely se střídaly na Střeleckém a Dětském ostrově, na Kampě nebo v Kinského zahradě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dalekko na United Islands of Prague 2015 | Foto: Jiří Šeda

Na nábřeží mezi Střeleckým ostrovem a Kampou se už od pátku mísila hudba ze vzdálených podií s ruchem návštěvníků.

Festival United Islands of Prague letos zabíral vůbec největší plochu města ve své historii – celých sto tisíc metrů čtverečních. Celá akce přitom před lety začínala s úplně jinými vyhlídkami.

„Vůbec jsme to neplánovali ani jako tradici. Chtěli jsme udělat jednorázový hudební happening v centru. Tím, že se ho zúčastnilo tolik lidí, nás a i některé partnery napadlo zkusit to dál,“ vzpomíná její organizátor David Gaydečka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dvanáctý ročník festivalu United Islands of Prague končí. Za jeho programem se ohlédla Klára Fleyberková

Dvanáctý ročník festivalu se tedy rozrostl už na sedm venkovních podií. Dvě z nich patřila Českému rozhlasu, který na Střeleckém ostrově postavil Jazz Stage, která prezentuje nejzajímavější objevy jazzové scény, a Wave Stage. Pro ní mělo Radio Wave jasnou dramaturgii.

„Staví hlavně na pořadech Startér a Checking. Startér objevuje kapely odnikud a Iva Jonášová dělá Checking, což už jsou kapely, které jsou vyhranější, ale zároveň je pro ně česká scéna možná malá a chtějí postoupit někam do zahraničí. Ale předtím si musejí zahrát na United Islands,“ dodává Jonáš Zbořil z Radia Wave.

Na jeho scéně se tak během dvou dní představila třeba kapela Blue Room, Sky To Speak nebo Dalekko. Její zpěvák a kytarista Pavel Sajner si atmosféru festival pochvaloval.

„Jsme strašně rádi, že jsme si tady mohli zahrát. Počasí vyšlo nakonec úplně skvěle, i lidi dorazili, takže to bylo super. Přišlo asi víc lidí, než jsme doufali, i vzhledem k počasí,“ myslí si.

United Islands of Prague 2015 | Foto: Jiří Šeda

Český rozhlas Jazz Stage zase nabídl řadu nových jazzových projektů z Česka i ze zahraničí. Program ale bylo třeba konzultovat s hlavní dramaturgyní festivalu Barborou Šubrtovou.

„S Českým rozhlasem Jazz spolupracujeme už několik let, takže už s dramaturgem víme, že trochu musím ustoupit já a trochu on,“ říká.

Na scéně se tak představila například kapela Dust in the Groove, vídeňské kvarteto Panda nebo Slováci Talent Transport.

Jedním z vrcholů scény bylo ale páteční vystoupení legendárního rozhlasového Big Bandu Gustava Broma. Speciálně pro tuto příležitost si připravil skladby mladých jazzových skladatelů Štěpánky Balcarové, Jana Jiruchy mladšího a Luboše Soukupa, za které sklidil obrovský úspěch publika.

Potlesky ale zněly ze všech míst festivalu. Koncertů totiž tentokrát pořadatelé přichystali více než 150.

Simona Bartošová, Klára Fleyberková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme