Festival v Šumperku nabídne hvězdy domácího i světového blues

Největší středoevropská přehlídka blues, šumperský festival Blues Alive, slaví letos 20. výročí. Až do 14. listopadu nabídne celodenní i celonoční program s hvězdami zahraničního blues i předními českými a slovenskými hudebníky. Návštěvníci uvidí i řadu vystoupení s žánrovými přesahy. Hrát se bude také v klubech, místním kině i kostele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Havelka | Foto: Adam Kebrt

Kulaté výročí - mimořádný program. Taková je strategie ředitele festivalu Vladimíra Rybičky. Hvězdou úvodního koncertu je nejrespektovanější americký kytarista Warren Haynes.

„Nebude se soustřeďovat jenom na to své poslední album, ale bude hrát věci i starší a mluví o tom, že se objeví i věci deset i dvacet let staré,“ popisuje ředitel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalším ročníku festivalu Blues Alive natáčela Blanka Mazalová

Druhý večer Blues Alive bude patřit domácím interpretům.

„Máme strašlivou radost z toho, že pozvání přijal například Jiří Suchý, ale i Ondřej Havelka a další legendy české bluesové scény,“ láká diváky ředitel festivalu. V tento den vystoupí také Jan Spálený nebo Luboš Andršt.

Zatímco páteční večer a noc patří průřezu československým blues, sobota bude ve znamení retro.

„Je dramaturgicky koncipovaná tak, že se vrací muzikanti a účinkující, kteří už festivalem prošli: Peter Karp a Sue Foley, Studebaker John nebo Bob Margolin, to jsou jména, která naši posluchači a návštěvníci festivalu znají z předchozích let,“ dodává ředitel.

Na festival jezdí už druhá generace

Tři hlavní koncerty doplní řada dalších hudebních akcí v místních klubech. K nim patří i výjimečná pocta B. B. Kingovi Luboše Andršta s kapelou v klášterním kostele, kde skladby legendy blues doplní i doprovodné slovo.

Přestože na přehlídku jezdí už druhá generace návštěvníků, bluesmani nevymírají. Stále si udržují věkový průměr mezi třicítkou a čtyřicítkou. Ředitel festivalu Vladimír Rybička se tak těší především na neopakovatelnou atmosféru, která každý ročník doprovází.

„Dům kultury je opravdu naplněn diváky a posluchači do posledního místa, přijíždí ale lidé z celé České republiky, ze zahraničí, bývá tady hodně Poláků a je to publikum neskonale citlivé, vzájemně ohleduplné, nám se za devatenáct let nestalo, že by došlo k nějakému excesu, což u takto rozsáhlých festivalů nebývá zvykem,“ chválí Rybička.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme