Frank Zappa by dnes oslavil sedmdesáté narozeniny

Sedmdesáté narozeniny by 21. prosince oslavil americký hudebník, textař, skladatel a vtipálek Frank Zappa. Byl mimo jiné autorem sloganu freak out! popisujícího všechno nepochopitelně ulítlé a leaderem nejdivočejší skupiny šedesátých let, kabaretu jménem Mothers Of Invention.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Frank Zappa & The Mothers Of Invention, December 1971, Musikhalle Hamburg

Frank Zappa & The Mothers Of Invention, December 1971, Musikhalle Hamburg | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Heinrich Klaffs

Frank Zappa, od samého začátku své kariéry uměl pořádně zamotat hlavu posluchačům, kritice i představitelům politických kruhů. Tento americký multiinstrumentalista milující dřevní rock'n'roll a doo wop stejně jako jazz a avantgardní vážnou hudbu, v roce 1965 založil skupinu Mothers Of Invention a řádně s ní provětral optimistický a nadšený svět zlaté éry bigbítu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Geniální šílenství Franka Zappy

Obklopil se špičkovými instrumentalisty schopnými naplnit nejen jeho nijak skromné hudební představy, ale také stát se členy neuvěřitelně stylizovaného cirkusu, pro jehož kombinaci nepředvidatelné dadaistické ulítlosti a všech druhů nekorektnosti vymyslel označení Freak Out! Tak také pojmenoval debutové dvojalbum Mothers, na kterém mezi všemi vtípky a experimenty s hudebními formami i přednatočenými pásky zazněl i neutěšený a řádně kritický flák Trouble Every Day.

Mothers Of Invention se stali nefalšovanými undergroundovými hrdiny a Zappa div ne božstvem. V Čechách je vnímán jako posel světla pro underground i alternativní scénu, na repertoáru ho měli Primitives Group i Elektrobus a úvodní píseń jeho druhého alba Absolutely Free propůjčila název Plastikům - kteří paradoxně uctívali spíše Zappovy rivaly Velvet Underground.

Mothers Of Invention - Absolutely Free | Foto: Verve Records

Třetí album Mothers svým obalem jasně parodovalo betlesovského Seržanta Peppera. Vzpomínka na Léto lásky ještě voněla, Zappa se ale zamilovaných hippies tázal, jakou část svého těla považují za nejošklivější a zahrál jim parodii na Hendrixovu Hey Joe nazvanou Hej, květinový spratku. Celé album nazval Děláme to jen pro peníze.
Role kapelníka Zappovi ale vyhovovala čím dál méně a tak Mothers rozpustil a vydal ještě nespoutanejší, i když kvalitativně různorodější cestu, na níž si vyzkoušel role sarkastického kašpara, virtuózního kytaristy, akademického komponisty vážné hudby i autora jazzových standardů.



V roce 1969 vydal instrumentální album Hot Rats. Na jediné zpívané písni celé desky, Willie The Pimp, slyšíme Zappova celoživotního kumpána a dalšího svérázného génia amarické hudby, Captaina Beefhearta. Ten bohužel minulý týden zemřel na následky roztroušené sklerózy. Sedmdesát by mu bylo v lednu.

Přestože Zappa dělal vše pro to, aby si udržel image zlého muže, ani jemu se nevyhnulo ocenění Grammy. Dostal je za album Jazz From Hell nahrané v roce 1986 výhradně na svou dobu dokonalý digitální nástroj Synclavier. Dnes už tahle bedna s klaviaturou a monitorem působí dosti arachaicky, ve své době byl Zappa jedním z mála, kdo si jej mohl dovolit.

V roce 1990 navštívil Zappa na pozvání Václava Havla Československo, kde mu byla nabídnuta role konzultanta ministerstva kultury, průmyslu a obchodu a cestovního ruchu. Americká vláda ale československé velice záhy naznačila, že je třeba si vybrat, zda kamarádit se Zappou nebo s bílým domem a Havel svou nabídku musel stáhnout. Frank Zappa, který se na přelomu osmé a deváté dekády minulého století věnoval především vážnohudební tvorbě, podlehl krátce po dosažení třipadadesáti let rakovině prostaty.

Petr Ferenc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme