Freddie Mercury má novou píseň. Hlas ze starších nahrávek doplnila nová hudba

I 23 let po své předčasné smrti má Freddie Mercury čím překvapit. Vychází totiž jeho nová píseň, kterou zatím žádný z fanoušků neslyšel. Celý singl tak ukazuje, jak by dnes skupina mohla Queen hrát, kdyby slavného zpěváka nezabil virus HIV. Výtěžek z prodeje má jít právě na boj proti nemoci AIDS, které slavný zpěvák podlehl v roce 1991.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Freddie Mercury, archivní foto z roku 1978 | Foto: Carl Lender, Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Známý sytý hlas Freddieho Mercuryho v úplně nové písničce, to je singl Let Me in Your Heart Again. Původní je vlastně jen záznam Mercuryho zpěvu, hudba je celá nově remixovaná. Stále je však pod ní slyšet typický rukopis skupiny Queen.

Singl vyšel jako první část většího projektu, do kterého se zapojila řada známých hudebníků, například Wyclef Jean nebo skupina One Republic. Jmenuje se Share the sound of AIDS-free generation, tedy Sdílejte zvuk generace bez AIDS. Výtěžek z internetového prodeje písní půjde do fondu na boj proti šíření viru HIV a hledání léků na tuto nemoc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém singlu Freddieho Mercury, který spojuje hlas z původních nahrávek s novou hudbou, informuje redaktor Ondřej Himmer

„Krátce po tom, co Freddie umřel, se podařilo najít způsob, jak šíření viru v těle omezit. Takže kdyby onemocněl třeba o rok později, mohl by tu s námi stále být,“ vzpomíná na Fredieho Mercuryho kytarista skupiny Queen Brian May.

„Tento pokrok se však se netýká mnoha chudých zemí třeba v Africe, kde na léky nemají peníze. A na Západě zase získali lidé pocit, že se vlastně není čeho bát. Takže i v Británii pořád pracujeme na osvětě – ovšem náš boj proti HIV se týká hlavně jiných zemí,“ dodává.

Sám Freddie Mercury řadu let tajil, že se smrtelným virem nakazil. Oficiálně to přiznal až 23. listopadu 1991 v prohlášení, kde mimo jiné vyzval svět, aby se spojil v boji proti viru HIV. Den na to komplikacím spojeným se selháním imunity podlehl.

Byla to první hvězda největší velikosti, kterou zahubil virus HIV. Přiznání Freddieho Mercuryho pomohlo přitáhnout pozornost k této nemoci a také zmírnit společenské stigma, které se s ní pojilo a pojí dodnes.

Boji proti AIDS se skupina Queen začala věnovat hned po zpěvákově smrti, založila i speciální fond zřízený na památku Freddieho Mercuryho. A jak je na nové písničce slyšet, jeho odkaz pomáhá v boji proti zákeřné chorobě stále.

Ondřej Himmer, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme