Future Islands: „Jsou to netradiční lovesongy.“

V poměrně krátké době se do Prahy vrátila post-waveová kapela Future Islands. Baltimorská trojice s charismatickým zpěvákem roztancovala vloni na podzim strahovskou Sedmičku písněmi z prvních dvou desek Wave Like Home a In Evening Air. Tentokrát Future Islands vystoupili v žižkovském klubu Final a představili už několik ochutnávek z nové desky. Ta má vyjít na podzim.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Future Islands | Foto: Allen Cordell

Future Islands fungují od roku 2006 a debutová deska Wave Like Home jim vyšla u Upset The Rhythm o dva roky později. V roce 2009 kapela přešla k labelu Thrill Jockey, který jim vloni vydal druhou řadovku In The Evening Air. Letos v květnu vyšel singl Before The Bridge, který je předznamenáním nového alba. Future Islands mi před koncertem v pražském klubu Final potvrdili, že čerstvá deska je kompletně hotová a čeká už jen na vydání v říjnu 2011.
Zpěváka Samuela jsem se ptala na témata písní:

„Jsou to všechno lovesongy, ale ne v tradičním smyslu slova. Nejsou jen o stesku po druhém. Jde spíš o reflexi vlastního jednání v zamilovanosti. Album In The Evening Air bylo celé o jedné osobě, ale na nové desce se mluví o více dívkách. Jde o vzpomínky na minulé pokusy o vyrovnání se s minulostí, hledáním osobní cesty z událostí, které se staly. Možná jsem se moc začetl do Bukowského, ale v podstatě jde o to, že člověk ve vztazích často opakuje stejné chyby, i když o tom ví, a nemůže se z toho dostat.“

Future Island | Foto: oficiální Facebook Future Islands

Future Islands se dali dohromady jako studenti v Severní Karolíně, ale brzy se přesunuli do Baltimoru, kde se sblížili s kolektivem Wham City. Umělecká komunita, k jejímž vůdčím postavám patří Dan Deacon, taneční a emotivní hudbu Future Islands s nadšením vstřebala. Kapela se ale nezastavila na jednom místě a na novém albu pokračuje v postupném přesunu od elektronické hudby k akustické.
O zvuku nové desky, která vyjde na podzim u Thrill Jockey, mluvil basista William:

„Je tam mnohem více kytar, užíváme mnohem více živých nástrojů. Už na předchozí desce In The Evening Air jsme začali pracovat s živými bicími, ale zdaleka ne tolik jako na tomhle novém albu. To je asi tak největší změna proti předchozím deskám. Použili jsme živé nástroje, abychom dosáhli větší dramatičnosti, chtěli jsme hodně emocionální hudbu. Polovinu alba jsme napsali ve studiu, což pro nás není obvyklé. Díky tomu jsme si s tím víc vyhráli a také jsme měli víc prostoru ke vzájemné interakci při skládání. Bylo to lepší pro hledání nových nápadů a přístupů k hudbě. Dost se nám tahle forma práce zalíbila a chceme u ní zůstat i u dalších nahrávek.“Už s předstihem se můžete přesvědčit o tom, jak i starším písním Future Islands sluší čistě akustická podoba. Nedávno totiž vzniklo akustické EP které můžete koupit právě na aktuálním evropském turné Future Islands.
Jak tahle nahrávka vznikla, vysvětlují William a Samuel:

W: Hráli jsme na vernisáži, kterou organizovala moje přítelkyně. Požádala nás, jestli bychom zkusili předvést akustickou verzi Future Islands. Tak jsme se rozhodli pozvat bubeníka, cellistu a hráče na akustickou kytaru. Já jsem hrál na klasickou basu, Gerrit hrál na piano a Sam zpíval do starodávného mikrofonu.
S: Pro mě to byl úžasný zážitek a myslím, že bylo skvělé představit naše písně bez elektroniky. I když jsme braní jako elektronická kapela a obvykle při koncertech používáme elektroniku, myslím, že naše písně obstojí i akusticky. Jsou melodické a rytmické a mají základní písňovou strukturu. Byly v akustické podobě v podstatě svlečené a myslím, že vypadaly krásně. A myslím, že to vyzdvihlo křehkost a jemnost textu a zpěvu. Protože když je hrajeme jako obvykle, je to spíš o síle, rádi hrajeme nahlas...

Future Islands | Foto: oficiální Facebook Future Islands

Future Islands patří k nejlepším živým kapelám současnosti. Energii, hlas a spektakulární projev zpěváka Samuela si každý dobře zapamatuje po prvním setkání. Popové melodie s šansonovým nádechem jeho projevu zajímavě vynikají v kontextu post-waveové elektroniky s jednoduchým chytlavým tanečním beatem. V akustičtější verzi Future Islands s živými perkusemi a kytarami bude nejspíš Samuelův hlas ještě spektakulárnější. Podle všeho můžeme od Future Islands v říjnu 2011 očekávat krásnou, dramatickou a emotivní desku.

Veronika Mayerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme