Brazílie 4:1 Jižní Korea

Gentleman a jeho evoluční skupina

Naši západní sousedé zkrátka zažívají již několik let dobré reggae časy. Disponují kvalitními produkcemi, přibývá kapel, které se naučily hrát one drop, místní DJové si desky vybírají na domácích serverech a během léta se právě v Německu každoročně koná pár doslova mamutích festivalů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gentleman | Foto: Press kit

A navíc mají Gentlemana. Toho Gentlemana, kterého média celkem po právu označují za nekorunovaného krále evropského reggae. Tilmann Otto, rodák z Kolína nad Rýnem, se do Čech vrací již potřetí a přesně na den po třech letech. Dnem „D“ je neděle 21. listopadu, kdy zamíří do pražského Lucerna Music Baru a společně s novou kapelou Evolution Band nám předvede koncertní pojetí již svého šestého alba Diversity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gentleman a jeho evoluční skupina

Gentleman se narodil v roce 1975 a již v sedmnácti letech se na Jamajce setkal se zvukem pouličních dancehallů. V roce 1992 pak s přáteli založili uskupení Pow Pow a rozhodli se propagovat karibskou kulturu v tehdy totálně rockovém Německu. O několik let později už se Pow Pow stali Soundclash Champions a Gentleman postupem času jako jediný evropský zpěvák koncertoval i na velkých jamajských festivalech. Za nejúspěšnější album jeho diskografie se označuje šest let stará deska Confidence, ale velký respekt si po celém světě získal již o dva roky dříve, kdy se přihlásil s přelomovým albem Journey To Jah. To produkoval legendární jamajský saxofonista Dean Fraser, Gentlemanovi tu sekundují Bounty Killer, Capleton, Morgan Heritage nebo Jahmali a objevilo se na něm nespočet obrovských hitů, v čele s nesmrtelnou hymnou Dem Gone.

Gentleman | Foto: Press kit

Na tomto videu vidíte Gentlemana na začátku kariéry při návštěvách JamajkyPostupem času se ale Gentleman, stejně jako celá reggae-dancehallová subkultura, mění a poslední dvě řadovky podle mého názoru nedosahují takových kvalit. Produkce, zvuková stránka a instrumentální výkony muzikantů jdou stále nahoru, ale to nemůže zcela nahradit jeho předchozí bezprostřednost a rebelství. Novinka Diversity působí spíše jako bezchybná škola, jak uspět na MTV, a chybí jí špína a drive, což se dá tvrdit hlavně o prvním singlu It No Pretty. Na druhou stranu Gentleman je srdcař a jeho flexibilní vokál je prostě tak výrazný, že ho neshodí ani fígle s autotunem.

Ale zpět ke koncertu. Promotéři pro nás na nedělní večer v Lucerně připravili i speciální hosty. Jednak s Gentlemanem přijede soulový objev Jamajky Christopher Martin a jako předkapela se v Čechách poprvé představí německý Jahcoustix!

Gentleman, 21. listopadu, Lucerna Music Bar

Jakub Johánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme