Gira: Swans se chci věnovat nejméně pět let

Další z kapel, jejíž historie se zdála být definitivně uzavřenou kapitolou, se vrací na koncertní pódia, jsou jí Swans. Kultovní formace okolo zpěváka a kytaristy Michaela Giry přišla po 13 letech s novou řadovou deskou My Father Will Guide Me Up A Rope To The Sky a ihned po jejím vydání vyrazila na více jak rok a půl dlouhé turné, které nemine ani Prahu. Před zastávkou, naplánovanou na 8. prosince do Paláce Akropolis, si po telefonu s hlavním protagonistou povídal hudební redaktor Pavel Zelinka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Swans | Foto: Press kit

Díky za návrat Swans. To byla první dobrá zpráva v tomto roce. Slyšel jsem, že klíčový moment pro návrat kapely přišel během koncertu Angels Of Light (skladba The Provider). Je to tak?
Je to pravda. Hráli jsme song The Provider, který je stavbou podobný písničkám Swans ze staršího období. Pomalu gradující kytara s výslednou vazbou, která je velmi intenzivní. A přesně po této intenzitě se mi po letech zastesklo. Více než dekádu jsem si musel od hluku dát oraz. Bylo to, jako bych postupně akceptoval bestii uvnitř sebe a využil ji k tvorbě nové transcendentální muziky.

Když už jsme zmínili o Angels Of Light, ti jsou prozatím u ledu?
Víš, mám vydavatelství, rodinu, teď navíc rozjeté Swans, kterým chci poctivě věnovat nejméně následujících pět let. Takže to je víc než plnohodnotný úvazek. Co bude dál, si netroufám odhadovat. Třeba dojde znovu i na Angels Of Light.

Deska My Father Will Guide Me Up A Rope To The Sky vyšla v rozšířené edici. Co na druhém CD najdeme?
Vzal jsem základní zvuky a rytmy nahrané do písniček letošního alba a začal jsem je bez vokálů míchat do sebe, upravovat a vytvářet nový tvar, bez omezení tradiční písňové skladby. Výsledkem je jedna kompozice, přes 40 minut dlouhá, na kterou jsem nakonec pyšnější než na samotné základní album.

Swans – My Father Will Guide Me Up a Rope to the Sky | Foto: Press kit

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Deska týdne: Swans

Mám si pod tím představit více meditativní hudbu?
Ne, ne. Hudba na extra disku neobsahuje žádnou elektroniku. Pouze manipulace s akustickými instrumenty, které mají živější dynamiku. Na základní desce jsem se soustředil na písničky, na tomto disku na atmosféru jako základní hmotu k obrábění. Ostatně to není u Swans žádná novinka. Je to takový extra dáreček pro fanoušky, který neseženou v obyčejné distribuci, ale pouze přes stránky Young God Records nebo na koncertech Swans.

Jací jsou Swans v roce 2010? Jak se liší od té samé kapely v roce 1996?
Jiní spoluhráči, jiné písničky, jiné nástrojové složení… Myslím, že složení tři kytary, basa, dvoje bicí (bez kláves) dokáže vytvořit na našich koncertech pěkně masivní zvuk. Ani ne brutální nebo agresivní, spíš ohromující v pozitivním slova smyslu. K tomu si na pódiu s kompozicemi hrajeme tak, že tu a tam některá z nich dosáhne i dvaceti- nebo pětadvacetiminutové stopáže. Do setlistu jsme zařadili některé opravdu staré skladby Swans z prvních desek, jako Your Property, I Crawled, Sex God Sex, které jsme pěkně od podlahy překopali.

Jak se liší témata skladeb Swans od písniček pro Angels Of Light?
Způsob, jakým jsem tvořil hudbu pro Angels Of Light, byl jednoduchý. Složenou hudbu jsem nahrál ve studiu sám, maximálně s bubeníkem, pokud měl čas. Zato se Swans je to jiné. Záleží mi, co si o mých kompozicích myslí celá kapela, takže například u nahrávání letošní desky jsme věnovali každé skladbě jeden den. Pokaždé jsme strávili ve studiu 12 hodin, než jsme se shodli na výsledném tvaru. Navíc jsme se věnovali aranžím spíše po stránce prýštící energie než pečlivé orchestrace. V základu se dá ale zobecnit, že Angels Of Light jsou spojeni s akustickou kytarou, zatímco Swans kytarou elektrickou.

Swans | Foto: Young God Records

Jaký máš pocit z prvních koncertů, které máte za sebou?
Máme za sebou jedno americké (východní pobřeží) a jedno evropské turné (Británie a několik pevninských festivalů) a musím říci, že tohle je asi nejúspěšnější turné kapely za celou její historii.

Seznam koncertů plánovaného turné je pěkně dlouhý. Dostaneš se se Swans někam, kde jste ještě nikdy nehráli?
Podle mě zahrajeme poprvé v Izraeli. Ale pozor, to, co je prozatím zveřejněno na stránkách, rozhodně není vše! Koncerty se potáhnou přes celý příští rok, takže se tam několik dalších panenských destinací zřejmě ještě objeví.

Michael Gira (Swans) | Foto: Press kit

Slyšel jsem, že už máš nápady na nové album Swans. Je to pravda?
Nápady by tu byly, hotové písničky ale ještě ne (rozhovor proběhl začátkem listopadu). Mezi jednotlivými částmi turné budeme na novém materiálu pracovat, postupně zapracovávat do setu, aby nakonec došlo k nahrání nového alba. Na rozdíl od letošní desky nebude základem tradiční melodie, ale kytarové nebo rytmické struktury a vokály přijdou až nakonec.

Přeci jen jedna otázka se dotkne i dlouholeté spolupracovnice Jarboe? Co říkáš na hudbu, kterou teď dělá?
Nerad bych se k její hudbě vyjadřoval. Jsme přátelé, kteří dlouhou dobu spolupracovali, proto bych ji nerad jakýmkoli způsobem známkoval. Právě dlouholetá spřízněnost je také důvodem, proč se nezúčastnila nové kapitoly Swans. Nechtěli jsme z reunionu dělat nostalgickou vzpomínku na staré dobré časy. Celou dobu jí držím palce a myslím, že si vede znamenitě.

Pavel Zelinka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme