Hellboy ničí zlo i v Praze

Je na něm něco kouzelného. Autor Mike Mignola není skvělým kreslířem a i příběhy jsou veskrze banální. Objeví se problém s nějakou nadpřirozenou potvůrkou, přijde Hellboy a vše, většinou za pomoci násilí, vyřeší. Na celé komiksové sérii tak asi nejvíce přitahuje poměrně propracovaný alternativní svět a hlavně samotné zápletky příběhů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mike Mignola, Richard Corben, P. Craig Russell - Hellboy: Pražský upír a další povídky | Foto: Nakladatelství Comics Centrum

Mignola je totiž sběratelem nejrůznějších pověstí a mýtů z celého světa. A právě ono skloubení tradice a kýče postmoderní doby je tím nejpoutavějším na dobrodružství červeného syna pekla, který byl vyvolán nacisty původně jako tajná zbraň, ale nakonec se rozhodl sloužit dobru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hellboy ničí zlo i v Praze

Pro české příznivce je jistě příjemné, že Mike Mignola při natáčení filmu Hellboy načerpal inspiraci i z pražských legend. Mimochodem právě titulní povídka Pražský upír ze sbírky zaujme asi nejvíce. Nabízí sice tradiční mignolovské schéma příběhu a české publikum nepotěší ani ignorance některých reálií. Hellboyův literární otec ale svěřil celou kresbu Craigu Russellovi. Netradiční výtvarný styl i narace obrázků tak budou jistě tím zásadním hlavně pro skalní fanoušky.

Z celkově sedmi povídek pak stojí za vyzdvihnutí ještě Trollí čarodějka a Makoma. V prvním případě Mignola velmi umě zpracovává severskou pohádku. Příběh dvou sester ho zřejmě zaujal natolik, že mu bylo líto jej rozmlátit Hellboyovou nadpřirozenou rukou. Výsledkem je půvabná miniatura, jejíž kouzlo o to více vynikne, když se mezi ostatními příběhy obejde bez fyzické bitvy s nadpřirozeným zlem.

Mike Mignola, Richard Corben, P. Craig Russell - Hellboy: Pražský upír a další povídky | Foto: Nakladatelství Comics Centrum

Makoma je pak adaptací pohádky Andrewa Langa a kresbu tentokrát Mike Mignola přenechal Richardu Corbenovi. Konkrétní realizace pak působí jako skutečna pocta Langově tvorbě, která spadá z většiny do 19. století. Zachovává v sobě totiž dávku dětské naivity, která funguje i ve spojitosti s postavou jinak cynického Hellboye.

Hellboyovská sbírka Pražský upír a další povídky možná ukazuje největší "slabinu" Mika Mignoly. Když své příběhy tvoří sám, je skvělý. Ale když si přizve někoho ke spolupráci a dílo vzniká ve vzájemném dialogu, může být Hellboy i výjimečný.

Mike Mignola, Richard Corben, P. Craig Russell: Hellboy - Pražský upír a další povídky (Comics Centrum 2010)

Ondřej Píša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme