Houslista Jaroslav Svěcený podpořil česko-lucemburskou hospicovou péči

Radostné melodie odstartovaly spolupráci českého hospicového hnutí s podobnou organizací v Lucembursku. Benefiční koncert zahrál ve vyprodaném sále lucemburské filharmonie Jaroslav Svěcený.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Houslista Jaroslav Svěcený v sále lucemburské filharmonie

Houslista Jaroslav Svěcený v sále lucemburské filharmonie | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Svěcený věnoval své vystoupení na podporu sdružení Omega 90, které provozuje jediný hospic v Lucembursku. Tam mohou nevyléčitelně nemocní důstojně dožít své dny. Koncert odstartoval spolupráci lucemburské organizace s Hospicovým hnutím Vysočina, které na Jihlavsku a Novoměstsku poskytuje domácí hospicovou péči.

Nejbohatší stát Evropské unie má totiž podobný počet obyvatel jako náš kraj na rozhraní Čech a Moravy. Vysočina je ale rozlohou asi dvakrát větší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na koncertě v Jaroslava Svěceného natáčel bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák

„Zároveň přijeli přátelé z Nového Města na Moravě, z Hospicového hnutí Vysočina, a snažíme se, aby se tyto organizace dostaly do spolupráce,“ řekl Jaroslav Dočekal, který přišel s nápadem na vystoupení Jaroslava Svěceného v lucemburské filharmonii a s propojením lucemburských a našich poskytovatelů hospicové péče.

Pro Jaroslava Svěceného to nebyl první koncert ve prospěch hospiců. Několikrát už pro ně hrál v Česku.

„Hrál jsem v hospici v Litoměřicích, spolupracuji s nadačním fondem Umění doprovázet. Od kultury můžeme pro lidi, kteří nemají moc života před sebou, docela dobře začít,“ upozorňuje.

Na koncert sestavený z děl českých i světových mistrů spojený s předváděním, co všechno housle a jejich majitel dovedou, přišli nejen Češi a Slováci pracující v unijních institucích v Lucemburku. Do tónů houslí se zaposlouchali i jejich kolegové a přišli i místní Lucemburčané.

Hrálo se ke cti a pomoci těm, kteří se starají o druhé, aby se jim z pozemského světa odcházelo co nejlehčeji. Na podporu organizace Omega 90 se vybralo přes 5 tisíc eur.

Pavel Novák, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme