Houslista Jaroslav Svěcený podpořil česko-lucemburskou hospicovou péči

Radostné melodie odstartovaly spolupráci českého hospicového hnutí s podobnou organizací v Lucembursku. Benefiční koncert zahrál ve vyprodaném sále lucemburské filharmonie Jaroslav Svěcený.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Houslista Jaroslav Svěcený v sále lucemburské filharmonie | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Svěcený věnoval své vystoupení na podporu sdružení Omega 90, které provozuje jediný hospic v Lucembursku. Tam mohou nevyléčitelně nemocní důstojně dožít své dny. Koncert odstartoval spolupráci lucemburské organizace s Hospicovým hnutím Vysočina, které na Jihlavsku a Novoměstsku poskytuje domácí hospicovou péči.

Nejbohatší stát Evropské unie má totiž podobný počet obyvatel jako náš kraj na rozhraní Čech a Moravy. Vysočina je ale rozlohou asi dvakrát větší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na koncertě v Jaroslava Svěceného natáčel bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák

„Zároveň přijeli přátelé z Nového Města na Moravě, z Hospicového hnutí Vysočina, a snažíme se, aby se tyto organizace dostaly do spolupráce,“ řekl Jaroslav Dočekal, který přišel s nápadem na vystoupení Jaroslava Svěceného v lucemburské filharmonii a s propojením lucemburských a našich poskytovatelů hospicové péče.

Pro Jaroslava Svěceného to nebyl první koncert ve prospěch hospiců. Několikrát už pro ně hrál v Česku.

„Hrál jsem v hospici v Litoměřicích, spolupracuji s nadačním fondem Umění doprovázet. Od kultury můžeme pro lidi, kteří nemají moc života před sebou, docela dobře začít,“ upozorňuje.

Na koncert sestavený z děl českých i světových mistrů spojený s předváděním, co všechno housle a jejich majitel dovedou, přišli nejen Češi a Slováci pracující v unijních institucích v Lucemburku. Do tónů houslí se zaposlouchali i jejich kolegové a přišli i místní Lucemburčané.

Hrálo se ke cti a pomoci těm, kteří se starají o druhé, aby se jim z pozemského světa odcházelo co nejlehčeji. Na podporu organizace Omega 90 se vybralo přes 5 tisíc eur.

Pavel Novák, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme