Houston prý měla skvělou techniku a krásný hlas, ale i řadu nedostatků

Ve věku 48 let zemřela americká zpěvačka Whitney Houston. Držitelka šesti ceny Grammy byla nalezena mrtvá v hotelu Beverly Hilton v Los Angeles. Příčina úmrtí jedné z největších popových hvězd zatím stále není známa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Whitney Houston získala v roce 1994 sedm cen American Music Awards | Zdroj: Reuters

Whitney Houston je označovaná jako popová hvězda, její hlas ale patřil především soulu, R&B či gospelovému zpěvu.

„Myslím si, že téměř všechno dostala – jak se říká – do kolébky, včetně teda rodinného prostředí. Za kmotru jí byla Aretha Franklinová, asi nejlepší černošská zpěvačka všech dob, a v rodině byla jiná vynikající zpěvačka Dionne Warwicková a tak dále,“ říká hudební publicista Jiří Černý.

Zpěvačka podle něj měla sice krásný hlas, jako umělkyni ji ale provázely některé nedostatky. Především nebyla autorkou svých písní a byla tak odkázaná na jiné, vysvětluje Černý, což si v prý v posledních zhruba dvaceti letech může málokterá hudební hvězda dovolit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hudební publicista Jiří Černý vzpomíná na kariéru Whitney Houston

„A potom ona se vlastně nikdy nerozhodla pro žádný z těch stylů. Každému – soulu, R&B – se blížila, ale v každém tom žánru, alespoň podle mého názoru, jsou zpěvačky výraznější, pronikavější,“ dodává publicista.

Sám proto nedokáže určit, které desky či písně Whitney Houston pokládá za nejlepší, protože jej příliš neoslovila. Několik písní z filmu Osobní strážce se mu ale líbilo.

„Ale člověk je pochopitelně ovlivněný i tím, jak vypadala. A ona vypadala samozřejmě báječně,“ podotýká.

Zpěvačka měla dnes v noci vystoupit na večírku před předáváním cen Grammy, její smrt proto ceremoniál ovlivní. Stín na udílení hudebních ocenění padne podle Černého především proto, že je Grammy navzdory množství kategorií hlavně záležitostí středního proudu.

Zemřela zpěvačka Whitney Houston. Bylo jí 48 let

Číst článek

„I když se nejméně deset let vědělo, že Whitney Houstonová má obrovské problémy se životosprávou, tak když zemře kdokoliv v osmačtyřiceti, tak smutek se dá těžko něčím rozptýlit, zejména v těch prvních hodinách,“ myslí si.

Světová hudební scéna přišla úmrtím Whitney Houston o zpěvačku, která uměla po technické stránce vše a navíc měla krásný hlas, konstatuje Černý s tím, že další hodnocení jsou ale rozporuplná.

„Já se obávám, že vývoj samotné moderní populární hudby, alespoň toho ženského zpěvu, v podstatě neposunula dopředu. Navzdory 415 nejrůznějších cen, kterými byla poctěna za svůj život, a milionům prodaných alb. A nemyslím si to sám. Když se podíváte do některé z oficiálních encyklopedií, jako je Rolling Stone a další, tak ta hodnocení jsou mírně řečeno rozpačitá a ve velikém rozporu s čísly, která teda mluví pro Whitney Houstonovou,“ uzavírá.

Zuzana Filípková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme