Hradecká filharmonie hrála neslyšícím. Hudbu jim zprostředkoval tlumočník

V Lichtenštejnském paláci v Praze se odehrál unikátní koncert. Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Michala Hájka zahrála sluchově handicapovaným posluchačům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filharmonie Hradec Králové | Foto: Filharmonie Hradec Králové

Na programu byl výběr z baletu Igora Stravinského Pulcinella, violoncellový koncert Bohuslava Martinů a 4. symfonie Edmunda Rubbry.

„Chtěl jsem zprostředkovat zážitek z klasické hudby neslyšícím. I u nás už je běžné překládat hudbu do znakového jazyka, ale ne ve sféře vážné hudby, překládají se především populární věci. Proto jsem zařadil tlumočení jedné skladby dnešního koncertu,“ řekl Českému Rozhlasu dirigent Michal Hájek.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Davidem Šťáhlavským hovořil ve Stalo se dnes dirigent Michal Hájek

Tlumočník z hudební do znakové řeči nepopisuje pouze, jaké nástroje právě hrají. Handicapované publikum se z překladu Martinů violoncellového koncertu dozví i kontext – například to, že skladba vznikla v Paříži za určité atmosféry.

„Neslyšící vnímají vibrace, frekvence, do toho se dívají na nástroje, vnímají energii, která jde ze sólisty, dirigenta a k tomu mají překlad, co se ve skladbě odehrává, o čem je. Myslím si, že mají výjimečný zážitek,“ dodává Hájek.

Lucie Maňourová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme