Hudební festival Glastonbury si užívali dalajláma i členky Pussy Riot

Dalajláma vyzval na festivalu Glastonbury k demilitarizaci světa. Tibetský duchovní vůdce vystoupil na britské hudební přehlídce navzdory tradičním protestům čínské vlády. Na Glastonbury letos přijely i členky ruské punkové formace Pussy Riot.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tibetský duchovní vůdce dalajláma na Glastonbury 2015 | Zdroj: Reuters

Tibetský duchovní vůdce měl na hlavě festivalové tričko Glastonbury, kterým se chránil před deštěm.

Z hrdel stovek lidí zazněl k dalajlámovým 80. narozeninám popěvek „Happy Birthday To You“.

Držitel Nobelovy ceny míru naopak rozehřál zmoklé publikum slovy, že se mu líbí Glastonbury coby festival lidí, a nikoliv přehlídka vlád nebo politiků.

Dalajláma také odsoudil násilí páchané ve jménu víry v Iráku a Sýrii a řekl, že základem lidského života je štěstí:

Přehrát

00:00 / 00:00

Na festivalu Glastonbury promluvili dalajláma i členky Pussy Riot. Podrobnosti zjišťoval zpravodaj ve Velké Británii Jiří Hošek

„Rád bych vám řekl, že hlavním smyslem lidského života je štěstí. Nikdo nedokáže říct, co se stane zítra, ale člověk si musí udržet naději. Ta je základem našeho života.“

Podle Nadi a Mariji z Pussy Riot by měl člověk začít každý den šálkem kávy a nějakou pěknou rebelií. Země, které něco takového nemají, by si prý měly kulturu vzdoru vypěstovat.

Ruské aktivistky také pochválily chemické toalety na Glastonbury, které jsou prý lepší než ty v ruské trestanecké kolonii, protože mají alespoň dveře.

Americký rapper Kanye West na Glastonbury 2015 | Foto: Reuters

Glastonbury je ale především hudební festival. Včera večer uvedl publikum do varu americký rapper Kanye West. Proti jeho vystoupení byla řada protestů. Dokonce vznikla petice a hlavní pořadatelce přehlídky Emily Eavisové někdo vyhrožoval smrtí.

Páteční hlavní vystoupení patřilo skupině Florence and the Machine. Zaskakovala v hlavním čase za odřeknuté Foo Fighters, jejichž frontman Dave Grohl si zlomil nohu.

Dnes večer vyvrcholí festival Glastonbury koncertem legendární britské rockové skupiny The Who.

Skupina Florence and the Machine na Glastonbury 2015 | Foto: Reuters

Jiří Hošek, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme