Hudební projekt Český kalendář je po pěti letech připravený k vydání

Michal Horáček dokončil hudební projekt Český kalendář. Sbírka zhudebněných balad vznikala pět let. Textař a básník Michal Horáček obdržel od skladatelů profesionálů i amatérů po výzvě na internetu 1100 kompozic, ze kterých se spoluproducentem Michalem Pekárkem vybral 32 nejzajímavějších. Dvoj disková kolekce má vyjít na konci října.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Horáček

Michal Horáček | Foto: oficiální web Michala Horáčka

„Villonská balada je takový zvláštní útvar, který je velice starý mnoho set let,“ vysvětluje Michal Horáček a pokračuje:

„Protože čeština, jak ji bylo potřeba znovu oživit, vystavět ji znovu a uvést ji mezi ty takzvané ‚velké evropské jazyky‘, tak villonská balada k tomu byla ohromnou příležitostí, protože je nesmírně formálně náročná a pouze bohatý jazyk s ní vůbec dokáže pracovat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Benešová přibližuje proces vzniku Českého kalendáře, kolekce zhudebněných villonských balad Michala Horáčka

Tvůrčí proces si umí autor českých villonských balad pořádně vychutnat. Na tvorbě ho baví zejména překvapení, které s sebou nese.

„Něco předpokládáte, někoho si proto pozvete, ale on vás musí vlastně překvapit. Takových lidí je mnoho. Jsem strašně rád, že poprvé v životě spolupracuji se Zdeňkem Svěrákem,“ popisuje Michal Horáček, jak vzniká překvapení při tvorbě.

Na jeho novém albu tak vedle sebe vystoupí jak tvůrci z alternativní hudební scény, tak i hvězdy typu Vojty Dyka, jeho bratrance Viktora Dyka, Lenky Dusilové, Michala Kocába, Szidi Tobias a další známí šansoniéři.

Jedním z Horáčkových objevů, které mají skládání hudby jen jako hobby, je Hynek Koloničný z Českého Těšína.

„Začalo to tím, že jsem našel na internetových stránkách příležitost pro autory, kterou pan Horáček dal, kde uveřejňoval svoje balady. A začal jsem zkoušet skládat. Tak to vyšlo. Pořád to beru jako nějakou obrovskou náhodu a hlavně si toho nesmírně vážím a cením, že právě mou hudbu si pan Horáček vybral,“ říká Hynek Koloničný.

Hynek je autorem například k baladě Druhé slunce světa. Texty Michala Horáčka zpívala i Bára Basiková už se svoji kapelou Stromboli. Ale villonské balady okusila poprvé v životě.

„Michal Horáček je opravdu skvělý textař, básník, který opravdu oslavuje češtinu. Jeho jazyk je až renesanční, takže to je velká radost pro zpěváka zpívat jeho texty,“ dodala Bára Basiková.

Stejně pestrá jako společenství skladatelů je i paleta interpretů Českého kalendáře. Podílelo se na něm 24 osobností od pětileté Magdalény Brhlové po zmíněného Zdeňka Svěráka.

Jitka Benešová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme