Hudební rebelie Balkan Beat Box

Vehementním bojům o zachování čistě lidových projevů už snad odzvonilo, a proto na výsledku této potyčky s moderními trendy teď úspěšně participují kapely, které legálně přeskakují po žánrovém spektru, eklekticky si vybírají a roubují hudební půdorysy jim vlastní. Balkan Beat Box klame do jisté míry jménem, více Balkánu, méně beat boxu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Balkan Beat Box | Foto: Press kit

Tahle newyorská parta původně tří emigrantů z Izraele si mičurinsky přivlastňuje plody světové hudební kuchyně od hip-hopu, reggae, punku až k elektronice. Na hudebně okružní výlet vás Balkan Beat Box vyzvednou v Rumunsku, přelétnou přes celý Balkán, židovský Izrael, vyřítí se směrem k Maroku a pak zakotví v Latinské Americe s kastanětami v ruce. Váš světový výlet hudebními žánry během 48 minut, přitom oni zůstávají doma na zadku v Brooklynu. Na oběžnou dráhu hudebních kolosů totiž nyní vypouští své třetí album Blue Eyed Black Boy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hudební rebelie Balkan Beat Box


Pohnutý osud, který byl zapříčiněn emigrací z Izraele do Ameriky, byl původním spojovatelem životů dvou zakládajících členů – Tamira Muskata a Ori Kaplana, jejichž jména mimo jiné figurovala i v kapele Gogol Bordello. Později k sobě přibrali MC Tomera Yosefa, rovněž izraelského zběhlíka, se kterým formace Balkan Beat Box teprve dostávala ty správně rebelující grády. V roce 2005 vyprodukovali eponymní album, jasnou vlastní směrovku moderní world music ve světovém kontextu. O dva roky později se s vysoustruhovanějším balkánským výrazem objevili s deskou Nu-Med, na kterou se nalepily většinou pozitivní kritiky.

Balkan Beat Box - Blue Eyed Black Boy | Foto: Nat Geo Music


Aktuální album modrookého černouška je hyperaktivním dítětem politických a emocionálních témat. Balkan Beat Box nekrouží kolem horké kaše, naopak do ní vrtají vidličkou vší silou. Tematizují otázky současných válek, politických zvráceností a sortu vlastních nekompromisních názorů. Část alba ve znamení toho, že svůj postoj myslí opravdu vážně, natáčeli v srbském Bělehradě, a to ve spolupráci s tamním cikánským orchestrem.


Zbrusu nová deska Blue Eyed Black Boy umě kombinuje vrcholky ledovců lidové kultury - tedy balkánskou divočinu, židovský klezmer, sborové zpěvy responsoriálního typu a španělské rytmy. Díky instrumentální rozmanitosti a technických dovedností hudebníků se tvaruje do hybridního souboru ojedinělých prvků, které stojí za pozornost.

Balkan Beat Box | Foto: Press kit


Blue Eyed Black Boy je globálním balíčkem zachumlaným do měkkosti moderních směrů, který vystřeluje současnou podobu elektronické fúze newyorské pouliční směsi směrem výš a dává tak další herdu do zad světově pojímané lidové hudbě, kterou tak vlastně úspěšně popularizuje.

Veronika Vlachová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme