Irský hudebník a aktivista Bob Geldof slaví šedesátiny

Šedesát let dnes oslaví irský hudebník a lidskoprávní aktivista Bob Geldof. Ten se zapsal do mnohých pamětí zejména jako organizátor charitativních megakoncertů Live Aid v roce 1985. Vystoupení tehdejších hvězd proběhlo ve Filadelfii a Londýně za přítomnosti tisíců diváků na obou stadionech a další miliardy a půl u obrazovek ve 100 zemích světa. Rok na to získal od britské královny Alžběty II. rytířský titul.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bob Geldof na Foru 2000

Bob Geldof na Foru 2000 | Foto: Tomáš Adamec

Geldof začínal v punkové kapele Boomtown Rats. Jak na Rádiu Česko připomněl hudební redaktor Radia Wave Pavel Zelinka, byla to první irská punková kapela, která s tímto stylem muziky zabodovala a umístila se v roce 1978 na první příčce britské hitparády.

„A rok později přišel další úspěch, opět na prvním místě britské hitparády a myslím, že je to hymna všech pracujících, jmenuje se I don’t like Mondays. Rok poté začal být Geldof politicky aktivní a od té doby dalších 6 let jeho kapela nesměla vystupovat v Irsku,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kariéru Boba Geldofa přiblížil na Rádiu Česko hudební redaktor Rádia Wave Pavel Zelinka.

Podle něj by bez hvězdné kariéry, kterou měl Geldof během 7 let s Boomtown Rats, nebyl schopný udělat velké charitativní koncerty v takové šíři, jako proběhly. „Dnes je Geldof asi lepší organizátor a aktivista, ale dříve to byl velmi vlivný muzikant,“ dodal.

Dokázal podle něj namíchat punk, novou vlnu a pop do velmi přitažlivých hitů. „Takže punk, na který se dívali posluchači skrze prsty, najednou začal být přitažlivý i pro úplně řadového posluchače,“ doplnil.

Kritika charitativních koncertů

Co se týče koncertů Live Aid, potažmo Band Aid, kromě velkého úspěchu se vznesla i vlna kritiky, například od kapely Chumbawamba a hlavně od frontmana veleúspěšných The Smiths Morrisseyho. Kritici tvrdili, že prodejnost desek zvyšují obrázky hladovějících dětí.

„Myslím, že Chumbawamba – velcí anarchisté na populární scéně - chtěli poukázat na to, že někteří muzikanti chtěli za každou cenu vystoupit na velmi sledovaném koncertu a tudíž si skrze charitativní akci dělali promo sami pro sebe. Takže kritice se nedivím a přijde mi adekvátní, ale na druhou stranu nesnižuje charitativní akce jako takové,“ dodal Zelinka.

Tomáš Pavlíček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme