Isis a Dälek: stvořitelé žánrů v Akropoli

Ve čtvrtek 12. listopadu rozvibrují zdi pražského Paláce Akropolis už potřetí ve své kariéře kalifornští post-metalisté Isis. Podpoří je (nejen) stájoví kolegové Dälek. O kolika kapelách se dá říct, že stály u zrodu žánru? Na jejich koncert vás teď pozve Bobby C.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Isis | Foto: Press kit

Isis vznikli v Bostonu v roce 1997. Na svých raných ípíčkách i na dlouhohrajícím debutu Celestial z roku 2000 se ještě poměrně věrně drželi zvuku svých vzorů, jakými byli třeba Neurosis.

NECHCETE ČÍST? POSLECHNĚTE SI CELOU POZVÁNKU!

Přehrát

00:00 / 00:00

Isis a Dälek: stvořitelé žánrů v Akropoli

Na zásadním druhém albu Oceanic z roku 2002 už ovšem Isis svá metalová a hardcorová východiska obohatili příměsí ambientních poloh a post-rockových prvků ve zvuku i v kompozici. Vznikl tak respektovaný počin s nezpochybnitelným vlivem na moderní tvrdou scénu - a Isis obohatili slovník hudebních žurnalistů o spojení "post-metal". Sami hudebníci se ale jen velmi neradi žánrově definují. Kytarista a zpěvák Aaron Turner (mimochodem vlastník labelu Hydra Head) hudbu Isis označuje jako "avantgardní, dronově orientovaný rock" s celou řadou dalších přísad. Ve zkratce dokonce používá nálepku "metal přemýšlivého muže". Každopádně Isis se v roce 2003 přesunuli za sluncem do kalifornského Los Angeles a podrželi si přízeň posluchačů a kritiky i s následujícími alby Panopticon, In the Absence of Truth a velmi kladně přijatým letošním Wavering Radiant, která všechna vyšla u Ipecacu Mika Pattona.

Isis | Foto: Erik Moholdt

Na stejném labelu vydávají i newjerseyští alternativní hihopeři Dälek. O živých kvalitách jejich temně živočišného hluku spoutaného beaty a opatřeného paranoidními texty už jsme se mohli v Praze přesvědčit několikrát. I mixér Oktopus a MC Dälek mají venku letošní novinku Gutter Tactics a jsou připraveni vás omotat mnoha vrstvami svých sonických chapadel.

Dälek | Foto: Herve Baudat

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Profil Dälek

Třetím do party bude v Seattlu zakotvený spolek Mamiffer. Členem tohohle až seversky melancholického a křehkého projektu je i lídr Isis, zmiňovaný Aaron Turner, a také tři čtvrtiny These Arms Are Snakes.

Jestli patříte mezi příznivce atmosféricky rozprostřených struktur v kombinaci s divokou úderností, nebudete asi ve čtvrtek 12. listopadu v Akropoli chybět.

Robert Candra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme