Janáčkův komorní orchestr zahraje ve věznici Heřmanice

Vystupují na předních světových scénách. Ve čtvrtek ale poprvé ve svém životě poznají jaké to je hrát za mřížemi. Takový zážitek čeká hráče Janáčkova komorního orchestru, kteří uspořádali symbolicky ve státní svátek koncert přímo v ostravské věznici Heřmanice. Profesionálům tam na oplátku někteří z odsouzených zazpívají. To vše bude poprvé v historii Českého rozhlasu živě přenášet stanice Vltava.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věznice Heřmanice | Foto: Andrea Brtníková | Zdroj: Český rozhlas

"Dneska budeme zkoušet zmiňovaný program na koncert v Heřmanicích," říká Jakub Černohorský, vedoucí Janáčkova komorního orchestru, při chůzi do zkušebny Janáčkovy filharmonie v Ostravě.

"Snažili jsme se ten repertoár udělat tak, aby se jim líbil. Předpokládám, že to nebudou parodovaní posluchači vážné muziky, tak jsme to volili v takovém lidovějším tónu. Může to být zajímavé, myslím, že tito posluchači budou velmi spontánní," myslí si Jakub Černohorský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zblízka - koncert ve věznici.mp3

Na oplátku za koncert se vězni chystají hráčům zazpívat dvě písně. Pro profesionální hráče je to velká výzva, těší se na zajímavou konfrontaci s živelným naturelem lidí ve věznici.

"Možná, že nás trumfnou, co se týče určitého výrazu a nadšení, které my už třeba jako profesionálové ztrácíme, ale zase to pro nás bude výzva, abychom odvedli co nejlepší výkon a zároveň je tím potěšili," dodává Jakub Černohorský.

Pro vězně to může být inspirace, myslí si umělkyně

V rohu zkušebny zatím půvabná dáma pečlivě ladí svou violu. Alena Kuchár se neskrývaně na koncert pro vězně těší.

"Já si myslím, že právě tito lidé potřebují umění, potřebují citově a emotivně probouzet," vysvětluje Alena Kuchár a dodává: "Může v nich probouzet fantazii, víru v něco lepšího."

Orchestr začíná zkoušet, hned při prvním pokusu ale nejsou hráči se svým výkonem spokojení. "Hodně ospalé zatím," komentuje situaci Jakub Černohorský.

Ani ve věznici setkání nepodceňují, a probíhají proto přípravy. Odsouzený František Oláh má na krku vytetovanou panenku Marii a doufá, že při živém vystoupení na stanici Vltava u něj budou stát všichni svatí.

"Můžeme se myšlenkama dostat trochu ven nebo na svobodu do pěkných vzpomínek. Je to pro mě pocta," říká František Oláh, který si ve vězení odpykává deset a půl roku za loupežné přepadení.

"Už to neudělám, protože už je to pro mě horor to vězení," dodává František.

Vězni budou zpívat také v ruštině

Vychovatel Václav Curylo pro pěvecké vystoupení vězňů připravil duchovní skladbu o bohu, kterou budou nakonec zpívat v ruštině.

"Je to ve staroslověnštině s tím, že jsem se o to zajímal a výslovnost tohoto textu je různorodá, tak jsme se nakonec rozhodli, protože to máme v ruštině, že to budeme zpívat v ruštině," uzavírá Václav Curylo.

Unikátní koncert, kdy se za mřížemi střetne svět profesionálních hráčů se světem odsouzených, vysílá stanice Vltava dnes krátce po patnácté hodině.

Andrea Brtníková, Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme