Jaroslav Svěcený složil skladbu pro New York. Poprvé ji zahrál právě tam

Český houslista Jaroslav Svěcený v New Yorku poprvé předvedl suitu věnovanou tomuto městu. S dcerou Julií zahrál také vybrané skladby evropských mistrů. Zástupci newyorské radnice pak předal originál rukopisu své skladby Struny pro New York.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Svěcený | Foto: Jan Sklenář

Jaroslav Svěcený ani jeho dcera Julie se svou láskou k New Yorku netají. V historické České národní budově se sice sešlo jen několik desítek posluchačů a jeden zástupce radnice vyslaný starostou Michaelem Bloombergem, ale to neubralo nic na elánu, s jakým hráli:

Český generální konzul v New Yorku Martin Dvořák mluví o mimořádné události: „To, že Jaroslav Svěcený napsal svoji skladbu, kterou věnoval New Yorku, tak to už tomu dává ten punc,“ tvrdí a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

Skladbu Struny pro New York v podání Jaroslava Svěceného si v americké metropoli poslechl i zahraniční zpravodaj Vít Pohanka

„A samozřejmě to, že se nám podařilo přesvědčit newyorskou radnici, že to je pro ně zajímavá akce, a že sem pošlou svého zástupce, který převezme rukopis skladby a bude číst pozdravné poselství starosty Bloomberga, tak to všechno tomu dodává punc velké mimořádnosti.“

Dcera Jaroslava Svěceného Julie působila na pódiu vedle svého sebejistě a Ameriku považuje za místo možného dalšího studia po maturitě na konzervatoři:

„Uvažuji, jestli do Ameriky, nebo sem, ale rozhodně to tu je, co se týče školství, skvělé, a mám tu možnost,“ říká.

Pro otce i dceru bylo v každém případě viditelnou radostí v New Yorku vystoupit: „Tady najednou tu kvalitu máte obrovsky zkoncentrovanou. A pro nás všechny, kdo přijedeme z Evropy, je na druhou stranu čest, že si tady můžeme zahrát,“ tvrdí Jaroslav Svěcený.

Vít Pohanka, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme