Jazzový Freddy Cole rozjiskří Národní divadlo

Jazzová legenda Freddy Cole dnes vystoupí na prknech Národního divadla v Praze. Hvězdný Američan zahraje a zazpívá v koncertní sérii nazvané Jazz v Opeře. Fredy Cole přijel do Česka poprvé v květnu 2008 na festival Pražské jaro. Vystoupil tehdy jako host s Big Bandem Českého rozhlasu a také s vlastním kvartetem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Freddy Cole v Áčku | Foto: Tomáš Vacek

Nynější osmdesátník Freddy Cole má na svém kontě desítky alb. Za řadu z nich byl nominován na cenu Grammy.

„Člověk, který je v první řadě zpěvák. Je ale také pianista. Dokáže svým charizmatickým zpěvem oslovit velice široké publikum,“ charakterizoval Freddyho pořadatel koncertu v Opeře Martin Šulc.

Šířce publika odpovídá i repertoár. Zpívá jazz, jazzové standardy, ale i populární věci, například jiná aranžmá Lionela Richieho.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobnost jazzového zpěváka Freddyho Colea přibližuje redaktorka ČRo Jitka Benešová

„Freddy bude zpívat jazzové standardy, bude zpívat ve svém podání i jiné věci, které jsou ve světě známé. Bude zpívat, hrát na piano, bude s sebou mít kapelu, se kterou standardně hraje,“ popisuje náplň pražského koncertu Martin Šulc.

Freddy Cole pochází ze známé muzikantské rodiny. Všichni jeho starší čtyři bratři se věnovali hudbě. Nejznámější z nich byl Ned King Cole. Freddy dokonce nazval jednu ze svých desek Já nejsem můj bratr, já jsem já.

Ned King Cole byl slavný už v padesátých letech minulého století, kdy měl svůj vlastní pořad v televizi. Tehdy ho dokonce maskovali na bílo, aby nebyla vidět jeho rasová příslušnost.

Freddy propůjčil hlas svému slavnějšímu, staršímu bratrovi Nedovi v soudntracku Chico and Rita. Film získal několik prestižních ocenění včetně nominace na Oscara.

V Národním divadle vystoupí Freddy Cole bez doprovodných vokalistů. I přes pokročilý věk vládne Freddy Cole zvláštní jiskrou, která spolehlivě přeskočí z pódia na posluchače.

Jitka Benešová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme