Jazzový pianista Milan Dvořák se postaral o netradiční úpravy českých lidovek

'Před písničkou smekni II.' - právě tak se jmenuje nová publikace Hudebního nakladatelství Českého rozhlasu. Jde o noty k dvaceti českým lidovým písním. Upravil je renomovaný jazzový pianista Milan Dvořák. Sborník pokřtil evangelický farář Miloš Rejchrt trochu netradičně, symbolicky ho posypal hlínou z Nelahozevsi - rodiště světově proslaveného skladatele Antonína Dvořáka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Dvořák a Karel Růžička

Milan Dvořák a Karel Růžička | Foto: Nakladatelství ČRo

Křtu předcházel interpretační seminář, na kterém vystoupilo asi dvacet žáků základních uměleckých škol i konzervatoristů. Na repertoáru byly pochopitelně lidovky v úpravě Milana Dvořáka. Ten potom jednotlivá vystoupení hodnotil

Pochvalu za lehkost, s jakou zahrál píseň 'Na tom Bošileckým mostku', dostal od Milana Dvořáka také student Základní umělecké školy v Sezimově Ústí Matěj Zelenka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jazzový pianista Milan Dvořák se postaral o netradiční úpravy klasických českých lidovek, notový sborník vydalo Hudební nakladatelství Českého rozhlasu

„Těžší je ta část s jazzovými fígly, tam je větší množství akordů a víc tónů. Myslím ale, že se mi to docela povedlo zahrát,“ říká Matěj Zelenka.

Výkony účinkujících oslovily také pianistu Karla Růžičku, stejně jako přístup jeho kolegy Milana Dvořáka k českým lidovým písním.

„Není jednoduché udělat písničku tak, aby tam zůstalo to podstatné, nezdeformovat ji a přitom tam dodat něco nezvyklého a nového. V tom je Milan mistr.“

Milan Dvořák si prý vybíral skladby, které má rád, nebo ty, na které dostal tip do známých.

„Bylo důležité, abych našel nějakou inspiraci k tomu, jak je upravit, protože každou písničku upravuji jinak. Někdy udělám polyfonii, jindy uprostřed zahraji variaci. Je důležité, aby tam vždycky byl nějaký nápad.“

Noty v Braillově písmu

Hudební nakladatelství Českého rozhlasu už tradičně vydává i noty v Braillově písmu. Hravé úpravy českých lidovek tak budou moci cvičit i studenti Konzervatoře Jana Deyla v Praze.

„Rozhlas je tak hodný, že nám ty noty opravdu překládá do Braillova písma. Studenti to velice rádi hrají,“ vysvětluje vedoucí klavírního oddělení Jana Köhlerová. Zdejší studenti se učí nové skladby o něco pomaleji, ale možná jsou o to více precizní.

„Když se učí pravou ruku, levou rukou jedou po těch znacích. Pravou ruku se tak naučí nazpaměť, pak se ruce vymění. Nejlepší je, když se takt naučí rovnou dohromady,“ vysvětluje Jana Köhlerová.

Jiří Dohnal z Hudebního nakladatelství Českého rozhlasu už teď přemýšlí o dalších titulech, které by rádi vydali:

„Představuji si, že bychom mohli příští rok vydat album 'Před koledou smekni'. Byly by to méně tradiční koledy, které nejsou tak známé. Snad se to opět podaří kromě Milana Dvořáka také s patronem Karlem Růžičkou.“

Noty v Braillově písmu poputují na konci listopadu také do školy Jaroslava Ježka pro zrakově postižené. A část i na Slovensko do Bratislavy, kde se podle nich budou učit i slovenští nevidomí studenti.

Eva Rajlichová, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme