Jiří Bělohlávek se rozloučil se Symfonickým orchestrem BBC hvězdným koncertem

Šestileté působení v Symfonickém orchestru BBC završil včera večer dirigent Jiří Bělohlávek. Rozloučil se ve velkém stylu, dirigoval totiž závěrečný koncert populárního letního festivalu BBC Proms.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dirigent Jiří Bělohlávek na závěrečném koncertu festivalu BBC Proms

Dirigent Jiří Bělohlávek na závěrečném koncertu festivalu BBC Proms | Zdroj: ČTK

Závěrečný koncert festivalu nazvaného Last Night of the Proms vedl Jiří Bělohlávek už potřetí. V dlouhé historii této hudební události byl vůbec první neanglicky mluvící dirigent, kterému se této pocty dostalo. Jiří bělohlávek přiznává,že hudbu vybírali tak, aby oslovila široké publikum.

„Pracujeme na tom, abychom ty skladby, které předvádíme, interpretovali co nejlépe. Z toho jsme samozřejmě neslevili, ale je fakt, že program sám o sobě je sestaven velmi populárně a má celou řadu různých stylových charakteristik,“ řekl Jiří Bělohlávek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Evy Rajlichové o koncertu Jiřího Bělohlávka na Radiožurnálu

V programu nechyběly ani skladby Antonína Dvořáka a Josefa Suka. Jiří Bělohlávek si myslí, naučil britské muzikanty z lépe vnímat českou hudbu. Názorně se to podle slavného dirigenta ukazuje především na interpretaci skladeb Josefa Suka.

Uznávaný český umělec působil ve Velké Británii celkem šestnáct let. Obdivuje zdejší přístup k tradicím.

„Přestože jsou schopni si z té tradice udělat třeba legraci, tak prostě je to jejich majetek, na který si nenechají sáhnout a který uctívají. A pro mě je to vždycky úplně dojemná záležitost, když vidím ty řady lidí oddaně zpívat hymnu, takto je úžasná věc,“ uvedl dirigent.

Dalším působištěm Jiřího Bělohlávka bude Česká filharmonie. Poprvé se před ni postaví s taktovkou ruce už 4. října v pražském Rudolfinu na netrpělivě očekávaném zahajovacím koncertu.

Eva Rajlichová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme