Jsme už víc než jen skupina, řekl Jagger při otevření výstavy o Rolling Stones

Londýnská výstava věnovaná jedné z nejslavnějších světových kapel, britským Rolling Stones, shrnuje v devíti tematických sekcích víc než 50 let jejich výjimečné hudební dráhy. Na přípravě expozice se podíleli i členové skupiny. V Saatchi Gallery se dnes poprvé otevřela fanouškům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Charlie Watts, Ronnie Wood, Mick Jagger and Keith Richards (zleva) na otevření výstavy o své kapele Rolling Stones | Zdroj: Reuters

„Celý můj život se mi mihnul před očima. Když půjdete rychleji, projdete expozici za nějakou půlhodinku. Je to věc pro fanoušky Stones, takže pokud nás nemáte rádi, raději vůbec nechoďte," vzkázal přes novináře při slavnostním otevření výstavy Mick Jagger, frontman kapely.

Kytarista Ronnie Wood se sám jako muzejní exponát ještě necítí. Výstava na něj přesto hodně zapůsobila.

Přehrát

00:00 / 00:00

V londýnské Saatchi Gallery začala výstava o kapele Rolling Stones. Co o ni říkají samotní členové skupiny, shrnul zpravodaj ČRo Jiří Hošek

„Coby kapela jsme ještě pořád aktivní, ale je dobře, že taková výstava vznikla. Je prima si připomenout, čeho jsme za ty roky dosáhli. Pro mě tu bylo dost překvapení. Já o spoustu zajímavých předmětů přišel, hodně jsem jich taky prodal v různých aukcích. Naštěstí si Mick zázračně hodně věcí schoval," řekl.

Výstava s názvem Exhibitionism nabízí přes 550 předmětů z archivu členů skupiny i od soukromých sběratelů. Některé veřejnost uvidí vůbec poprvé. Nechybějí kostýmy, ručně psané poznámky ke koncertům a studiovým natáčením nebo hudební nástroje.

Velkým tahákem je věrná kopie pochybného bytu v Edith Grove v jihozápadním Londýně, o který se členové Rolling Stones coby teenageři dělili.

Na londýnské výstavě o Rolling Stones se podíleli i členové skupiny

Číst článek

„Jsme jednou z nejvýznamnějších rockových skupin v dosavadní hudební historii. To asi nikdo nemůže popřít. Díky naší dlouhověkosti máme specifické místo v dějinách. Jasně to vidíte tady na výstavě,“ uvedl Mick Jagger na téma odkazu kapely.

„Rolling Stones prošli tolika odlišnými etapami a kolem nás se ve světě za ty roky stala spousta událostí. Řekl bych, že jsme už přece jen něco víc než jen rocková skupina," dodal.

Odborníci se shodují, že se expozice v Saatchi Gallery blíží opěvované velké retrospektivní výstavě Davida Bowieho ve Viktoriině a Albertově muzeu v roce 2013.

Výstava má 1850 metrů čtverečních. Velmi se doporučuje pořídit si časovou vstupenku s předstihem online. Dospělí zaplatí ve všední den 19 a o víkendu 21 liber. Retrospektivní expozice o kultovní kapele potrvá do 4. září.

Výstava Exhibitionism o skupině Rolling Stones začíná právě dnes v Londýně a potrvá až do září | Foto: Reuters

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme