Kapela Pink Floyd vydává nové album - se starým materiálem

Dvacet let si museli fanoušci počkat na nové album britské rockové skupiny Pink Floyd. Ještě před tím, než bylo možné si ho koupit, ale lámalo rekordy předobjednávek a stalo se nejvíce objednávaným titulem v historii serveru Amazon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pink Floyd | Foto: Oficiální Facebook Pink Floyd

Album je postaveno na nahrávkách, které trojice David Gilmour, Nick Mason a Richard Wright nahrála v roce 1993, a podle dřívějších prohlášení skupiny je poctou klávesistovi Wrightovi, který zemřel v roce 2008.

"Myslím, že tato deska je velkým uznáním toho, že jeho hra byla srdcem zvuku Pink Floyd," uvedl bubeník Nick Mason.

The Endless River je prvním albem Pink Floyd od roku 1994, kdy vydali The Division Bell. Celý projekt začal tím, že kytarista Gilmour a Mason se probírali hudbou, kterou nahráli s Wrightem při přípravě The Division Bell.

Obal alba The Endless River | Foto: Oficiální Facebook Pink Floyd

"Poslouchali jsme více než 20 hodin hudby, kterou jsme my tři tehdy nahráli a vybrali jsme pasáže, na kterých bychom chtěli pracovat a dát je na nové album," řekl Gilmour.

"Během posledního roku jsme přidali nové části, znovu nahráli jiné a celkově jsme použili nejnovější studiovou technologii, abychom udělali album Pink Floyd pro 21. století. Protože Rick už tu není a nemáme šanci znovu začít, tak je správné, že tyto nahrávky by měly být součástí našeho repertoáru," dodal.

Celkem 18 nahrávek na albu je většinou instrumentálních. K poslední skladbě Louder Than Words napsala text spisovatelka Polly Samsonová, která je provdaná za Gilmoura. Na desce je i nahrávka s Wrightem ze zkoušky v roce 1969.

V Pink Floyd byl ještě Roger Waters, který kapelu opustil po roztržce v roce 1985. Zbytek Pink Floyd přestal hrát v roce 1994 po světovém turné k vydání The Division Bell.

Všichni čtyři se sešli v roce 2005 v Londýně na koncertě v rámci charitativní akce Live 8. Občas se objevovali na sólových koncertech svých kolegů - například Wright hrál v 90. letech na Gilmourově světovém turné a Mason s Gilmourem vystoupili v roce 2011 při londýnském koncertě Watersova turné The Wall. Všichni však odmítali spekulace, že by spolu mohli opět koncertovat.

Waters se na The Endless River nijak nepodílel a skupina neoznámila plány na turné na podporu nového alba, uvedl časopis Rolling Stone.

V září Roger Waters popustil uzdu své frustraci, když na svém účtu na Facebooku napsal: "Mně nové album nevychází. Vydává ho David Gilmour a Nick Mason, jmenuje se Endless River. David a Nick jsou skupina Pink Floyd. Já jejím členem nejsem, já jsem Pink Floyd opustil v roce 1985. To bylo před 29 lety. Neměl jsem nic společného ani se studiovými alby Momentary Lapse of Reason a The Division Bell, ani s turné Pink Floyd v roce 1987 a 1994. A nemám nic společného ani s Endless River. Fuj! Tohle není raketová věda, lidi, tak už to pochopte."

Pink Floyd | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme