Berlínem zněly před 25 lety písně z alba The Wall. Zpěvák Roger Waters na pódiu postavil a zbořil zeď

Přesně před 25 lety zažil Berlín legendární koncert zpěváka Rogera Waterse z britské kapely Pink Floyd. Svou rockovou show strhl nejen statisíce lidí přímo na místě, ale i miliony diváků po celém světě, kteří koncert nazvaný The Wall sledovali v přímém přenosu. V rámci koncertu spolu s řadou hostů postavili a zbořili obří zeď.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská kapela Pink Floyd zahrála 21. července 1990 v Berlíně. V rámci koncertu postavila a zbořila zeď | Foto: CC BY-SA 3.0 DE, Robert Roeske, Bundesarchiv, Bild 183-1990-0722-402

„Přišlo tam 260 tisíc platících diváků, ale nikdo přesně neví, kolik lidí tam bylo. Kam se člověk podíval, tam viděl obrovskou masu lidí. Vyžádalo si to obrovskou produkci, velkou přípravu," vzpomínal bývalý frontman kapely Pink Floyd Roger Waters v talkshow Davida Frosta.

Umělecký koncept stavby a zboření zdi získal v tehdejším Německu aktuální politický rozměr. Přibližně osm měsíců před koncertem britské kapely padla ve městě Berlínská zeď. Ta rozdělovala po téměř třicet let nejen Berlín, ale i rodiny a přátele.

„Když jsem viděl tu fantastickou listopadovou noc, jak se tisíce lidí nahrnuly k Postupimskému náměstí, do míst, kam přes 40 let nevkročila noha, tak jsem si řekl: ‚Wow, uděláme to tam‘," vysvětloval Waters, proč se rozhodl uspořádat koncert právě v Berlíně.

U proslulé zdi pak Waters vzkřísil své mistrovské dílo o pomyslných zdech mezi lidmi i v lidech samotných.

Na koncert pozval i kolegy zvučných jmen. Divákům se tak představili Joni Mitchellová, Bryan Adams, Cyndi Lauperová, zpěvačka Sinéad O'Connor nebo kapela Scorpions.

Nad pódiem se vznášely obří nafukovací loutky, po pódiu jezdila auta, přizvaný byl i orchestr Sovětské armády.

I když se najdou kritikové, většina hodnotí uvedení zdi ve sjednocujícím se Berlíně jako jednu z největších hudebních událostí na rockové scéně.

Pink Floyd: The Wall | Foto: Český rozhlas

Jitka Malá, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme