Kapela The Tap Tap zahraje v Moskvě. Chce pomoci lidem s fyzickým postižením

Kapela The Tap Tap, složená ze studentů a absolventů Jedličkova ústavu, pomůže dnešním benefičním koncertem v Moskvě lidem s fyzickým postižením. V mnoha zemích světa totiž nemusí být pro handicapované lidi úplnou samozřejmostí zajít si na kávu, dojet do kina, nebo si vybrat školu a profesi, která je zajímá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

The Tap Tap, United Islands

The Tap Tap, United Islands | Zdroj: ČTK

25letá Maria Genděljevová má s překonáváním překážek řadu zkušeností. Drobná blondýnka je posledních deset let upoutaná na invalidní vozík, to jí ale rozhodně neubírá chuť do aktivity.

Studuje už druhou vysokou školu, pracuje pro nevládní organizaci pomáhající invalidům, pořádá osvětové akce a přednášky - to vše v ne právě nejvstřícnějším prostředí pro osoby s handicapem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O cílech koncertu skupiny The Tap Tap v Moskvě informovala zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

„Situace se hlavně ve velkých ruských městech za poslední roky o hodně zlepšila, i když je stále co dohánět. Třeba v Moskvě je pro vozíčkáře prakticky nedostupná hromadná doprava, bez auta se v podstatě nikam nedostanete - do školy, k lékaři, za přáteli,“ říká Maria.

„Infrastruktura je často nefunkční i v domech, a tak mnozí tělesně postižení zůstávají většinu času zavření mezi čtyřmi stěnami," popisuje Maria, která ale za největší problém považuje skutečnost, že fyzicky postiženým nejsou dostupné - často jen kvůli předsudkům - všechny profese, které by mohli dělat.

To potvrzuje i Denise Rozaová, zakladatelka a ředitelka organizace Perspektivy - hájící práva ruských invalidů.

Její programy se kromě jiného snaží podporovat i takzvané inkluzivní vzdělávání, tedy zařazení handicapovaných dětí do běžných škol, které jsou na to připravené.

„Lidé postupně začínají chápat, v čem jsou výhody takového vzdělávání. Stále více rodičů ho pro své děti žádá a to je dobře. Handicapované děti, které jím projdou, mají jinou zkušenost. Často si například v dospělosti nacházejí lépe práci. Jejich zařazení do běžného života také mění povědomí většinové společnosti o lidech s postižením," vyjmenovává Denise Rozaová.

The Tap Tap | Foto: Dan Suchánek, Barbora Tůmová

A právě tam míří podle kapelníka Tap Tap Šimona Ornesta i vzkaz studentů a absolventů pražského Jedličkova ústavu:

„My se spíš snažíme vzdělávat tu nehandicapovanou část veřejnosti a světa v tom, že lidi s handicapem nejsou odepsaní, že to nejsou nějaké lítostivé příběhy a postavy, kterým musíme dvakrát za rok se soucitem otevřít svá srdce a peněženku. Ale že to jsou aktivní lidi a v těch aktivitách je podporovat, protože se nám to vrací v takovém velkém energetickém náboji a vlně pozitivní energie.“

O tom, že každá podobná akce pomáhá bořit bariéry, je přesvědčena i Maria Genděljevová.

„Skupina The Tap Tap je ohromným povzbuzením - nejen pro handicapovanou komunitu, která vidí, že když je člověk aktivní, může dokázat téměř cokoli. Hlavně ale ukazuje veřejnosti, že i s postižením můžete být úplně stejně talentovaný, šikovný a nezávislý jako kdokoli jiný," dodává.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme