Karlovy Vary rozhodnou o svém symfonickém orchestru

Chystaná transformace Karlovarského symfonického orchestru z příspěvkové organizace na obecně prospěšnou společnost hýbe veřejností, a také politickou scénou. Děsí i samotné muzikanty. Někteří dokonce hovoří o likvidaci hudebního tělesa. O chystaném kroku budou právě dnes jednat karlovarští zastupitelé. Očekává se dost bouřlivá diskuse s velkou účastí veřejnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlovarský symfonický orchestr | Foto: www.kso.cz

Návrh transformace orchestru v radě Karlových Varů prosadila náměstkyně pro kulturu Dagmar Laubová. Podle ní se právní forma obecně prospěšné společnosti osvědčila i jinde:

„Organizace bude daleko pružnější a samostatnější. Ředitel tam má větší pravomoc, není tak závislý na městu.“

Vedení města ale není v pohledu na navrhovanou transformaci orchestru jednotné. Primátor Verner Hauptman řekl, že on sám byl proti této změně. Rada karlovarského primátora a dva další radní ale přehlasovala.

„Chtěl jsem posílit rozpočet Karlovarského symfonického orchestru pro tento rok,“ říká primátor.

Podle některých politiků narychlo předložená změna vyvolává řadu pochybností. Neexistuje totiž koncepce, jak bude vypadat řízení společnosti a právě z těchto důvodů by se tento bod neměl na jednání zastupitelstva vůbec projednávat, říkají opoziční zastupitelé.

Při transformaci také zaniknou veškeré smlouvy se zaměstnanci i smlouvy nájemní, které jsou zárukou zázemí orchestru. Nové budou upravovat nejen pracovněprávní vztahy, ale i finanční podmínky dodává předseda Unie orchestrálních hudebníků Martin Petr:

„Když obecně prospěšná společnost vydělává, tak se peníze ukládají do fondů a s těmi hospodaří správní rada. Ta bude v našem případě určena politicky, nebude to rada odborníků. Co se s penězi bude dít, o tom se dá pouze spekulovat.“

Proti transformaci orchestru nedávno hudebníci demonstrovali. Na předem hlášenou akci se ale z radnice nikdo nedostavil.

Andrea Strohmaierová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme